Figurka oficera NKWD w klockach dla dzieci? "Ta nazwa powinna się kojarzyć z koszmarem, nie zabawą"

1. Firma COBI S.A. wypuściła nową kolekcję o nazwie "Bitwa o Berlin" 2. Wśród klocków znalazła się figurka oficera NKWD z pepeszą 3. IPN interweniuje i ocenia: To wysoce niestosowne

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasKolekcja prezentująca historię bitwy o Berlin obejmuje 50 zeszytów. Dodatkami do kolejnych tomów kolekcji są klocki, z których czytelnicy mogą budować np. czołgi, działa, wozy pancerne, pojazdy oraz figurki żołnierzy. Wśród nich znalazła się postać oficera NKWD z pistoletem maszynowym Pepesza.

Figurka oficera NKWD w klockach dla dzieciFigurka oficera NKWD w klockach dla dzieci Fot. ipn.gov.pl

"To NKWD było współodpowiedzialne m.in. za wymordowanie ok. 100 tys. Polaków w latach 30. XX w ramach Operacji Polskiej NKWD, za Zbrodnię Katyńską, deportacje Polaków na Syberię czy Obławę Augustowską - największą zbrodnię na Polakach po zakończeniu II wojny światowej" - przypomina w liście skierowanym do prezesa zarządu firmy COBI S.A. dr Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN.

"Ten koszmar nie powinien kojarzyć się z radosną zabawą żołnierzykami(...). Trudno sobie wyobrazić, by w Izraelu dystrybuowano zabawki nawiązujące do Waffen SS" - podkreśla Zawistowski. I dodaje: "Rozprowadzanie wśród dzieci miniaturowych postaci formacji o charakterze zbrodniczym jest wysoce niestosowne".

Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN nie oczekuje jednak wycofania kolekcji, a "refleksji" u producenta. Zawistowski przesłał także firmie egzemplarz wydanej przez IPN książki "Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944-1956".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: