Prezydent Duda przyjmie ślubowanie od sędziego TK, wybranego przez PiS. Jest data

1. W czwartek prezydent przyjmie ślubowanie od nowego sędziego TK 2. Prof. Zbigniew Jędrzejewski został wybrany głosami PiS

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW czwartek o 11:30 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda przyjmie ślubowanie od sędziego Trybunału Konstytucyjnego Zbigniewa Jędrzejewskiego - podała Kancelaria Prezydenta. Jak poinformowała, w trakcie uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta.

Kontrowersyjne głosowanie

Zbigniew Jędrzejewski został wybrany sędzią TK w kwietniu. Ma zastąpić sędziego Mirosława Granata, którego kadencja upływa 27 kwietnia. Kandydat został zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość. Opozycja nie zgłosiła swojego.

Kandydatura Jędrzejewskiego przeszła w Sejmie 224 głosami PiS, jednego posła od Kukiza (Ireneusza Zyski) i dwóch niezszeszonych (Janusza Sanockiego i Jana Klawitera).

Podczas głosowania doszło do zamieszania. Opozycja chciała zablokować wybór, nie głosując i zrywając kworum. Z ustaleń wyłamało się jednak kilkoro posłów Kukiz'15, w tym Małgorzata Zwiercan, która zagłosowała także w imieniu Kornela Morawieckiego (za wstrzymaniem się od głosu). Oboje są już poza klubem, a PO zawiadomiła prokuraturę o przestępstwie.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Najbardziej znane polskie cytaty polityczne. Sprawdź, ile pamiętasz! [QUIZ] Kto powiedział: "Oni stoją tam, gdzie stało ZOMO"? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ