Sąd Najwyższy będzie respektował niepublikowane wyroki TK

1. Sąd Najwyższy zapowiada respektowanie niepublikowanych wyroków TK 2. Zgromadzenie Ogólne Sędziów podjęło w tej sprawie uchwałę

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Dziś obradowało Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN, na którym dyskutowano nad sprawozdaniem z działalności tego sądu, jakie co roku przygotowuje Pierwszy Prezes SN.

Oprócz tego Zgromadzenie podjęło dodatkową krótką uchwałę, "kierując się koniecznością zapewnienia jednolitości orzecznictwa sądów powszechnych i wojskowych". Odnosi się ona do kwestii nieopublikowanego przez rząd orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjne przepisy grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS.

"Zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji RP orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu opublikowaniu. Nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający niezgodność z Konstytucją określonego przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z Konstytucją z chwilą ogłoszenia wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w toku postępowania" - głosi uchwała.

W praktyce oznacza to, że Sąd Najwyższy uznaje, że - mimo niepublikowania przez rząd ostatniego wyroku TK - jest on obowiązujący, a ostatnia zmiana ustawy - częściowo niezgoda z konstytucją.

Oznacza to też, że SN respektuje ostatni wyrok Trybunału, chociaż przedstawiciele rządu uznają, że "takiego wyroku nie ma", a rozprawa TK była "spotkaniem sędziów przy kawie".

Uchwałę błyskawicznie skomentował na Twitterze posłanka PiS Joanna Lichocka:

Wcześniej wyroki Trybunału, także te nieopublikowane, zdecydowały się respektować rady miejskie w Łodzi, Warszawie, a dziś taką decyzję podjęła też rada Poznania.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Najbardziej znane polskie cytaty polityczne. Sprawdź, ile pamiętasz! [QUIZ] Kto powiedział: "Oni stoją tam, gdzie stało ZOMO"? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ