Ważny polityk PiS przeciwny całkowitemu zakazowi aborcji. "Możemy wiele stracić..."

1. Stanisław Karczewski nie poparł całkowitego zakazu aborcji 2. Zdaniem marszałka Senatu to nie czas na dyskusję o zmianie prawa 3. Wywiad z politykiem opublikował "Dziennika Gazeta Prawna"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Moim zdaniem państwo nie może zabronić możliwości decydowania kobietom, które znalazły się w tak dramatycznej sytuacji i noszącej dziecko poczęte z gwałtu - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" marszałek Senatu, Stanisław Karczewski (PiS). Zaznacza też, że "w sytuacji, w której ratowanie życia lub zdrowia matki wymaga przerywania ciąży, lekarz powinien mieć taką możliwość". Karczewski dodaje, że jest przeciwny aborcji w przypadku wykrycia zespołu Downa i dodaje, że potrzebna jest opieka w hospicjach, która "pomoże rodzicom dźwigać ciężar opieki nad chorym dzieckiem".

Chociaż polityk zaznacza, że jest "gorącym obrońcą życia", to za chwilę uzupełnia, że "mocno by się zastanawiał, czy to jest najlepszy moment, aby rozpoczynać dyskusję" o zaostrzeniu prawa aborcyjnego. W rozmowie z gazetą wyjaśnia, że jeśli za jakiś czas zmieni się władza, może dojść do "znacznej liberalizacji ustawy zgodnie z oczekiwaniami środowisk pro-choice". - Możemy wiele stracić przez nierozważne ruchy - ostrzega w wywiadzie. Ważny polityk PiS informuje także, że obywatelski projekt zakazu aborcji nie zostanie odrzucony. Zajmą się nim parlamentarzyści, a w jego partii nie będzie dyscypliny w czasie głosowania nad nowym prawem.

Całkowity zakaz aborcji to pomysł środowisk pro-life. Trwa zbieranie podpisów pod projektem. Jeśli pomysłodawcy zbiorą co najmniej 100 tys., trafi on do Sejmu.

Na temat aborcji przeczytasz też w książce "Pro. Odzyskajmy prawo do aborcji" >>

"Zabójca prenatalny" powoduje śmierć "dziecka poczętego". Co jest w ustawie o zakazie aborcji? >>>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

QUIZ: Jak dobrze znasz historię z lat 80.? W którym roku miała miejsce katastrofa w Czarnobylu? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ