Ktoś zniszczył pomnik Romów zamordowanych w 1943 r. "To nie był zwykły akt wandalizmu"

1. Do zdarzenia doszło w Borzęcienie w województwie małopolskim 2. Nieznani sprawcy porąbali tam Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów 3. Sprawą zajmuje się już lokalna policja

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW miejscowości Borzęcin w Małopolsce ktoś zdewastował Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów - podaje internetowy serwis lokalnego radia RDN

W nocy z czwartku na piątek nieznani sprawcy przewrócili i porąbali drewniany monument. Adam Bartosz, emerytowany Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie i inicjator budowy pomnika, powiedział w rozmowie z Rdn.pl, że "nie był to zwykły akt wandalizmu". Jego zdaniem działanie sprawców było przemyślane - użyto dużej siły i niebezpiecznych narządzi, m.in. siekiery.

- Myślę, że mamy do czynienia ze spadkobiercami barbarzyńców, którzy dokonali tego mordu przed 70-ciu laty - stwierdził.

Co się wydarzyło w Borzęcinie w czasie II wojny światowej?

Monument upamiętnia masakrę blisko 30 Romów, której w 1943 roku w borzęcińskim lesie dokonali Niemcy. Wśród zamordowanych było 21 dzieci. Pod koniec lat 50. szczątki ofiar zostały ekshumowane i pochowane na cmentarzu w Borzęcinie Dolnym. Pomnik autorstwa romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas stanął w miejscu zbrodni w 2011 roku.

Funkcjonariusze małopolskiej policji już poszukują sprawców dewastacji. Odpowiedzą za znieważenie pomnika upamiętniającego wydarzenie historyczne i zniszczenie cudzej własności. Grozi im za to grzywna lub kara ograniczenia wolności.