Warszawa idzie w ślady Łodzi. Władze będą respektować nieopublikowane wyroki TK

1. Rada Warszawy uchwaliła, że będzie uznawać wyroki TK 2. Uznawane mają być również nieopublikowane orzeczenia 3. Po Łodzi to drugie miasto, które podjęło taką decyzję

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasRada Warszawy opublikowała dzisiaj stanowisko, w którym ogłasza, że będzie się stosować do treści orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Także tych, które "nie będą publikowane w Dzienniku Ustaw Urzędowym Rzeczpospolitej >>Monitor Polski<<".

Radni napisali, że "orzeczenia TK mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne", dlatego zwracają się do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, żeby "w decyzjach administracyjnych uwzględniane były wszystkie orzeczenia Trybunału".

Rada Warszawy poszła więc w ślady Łodzi. Zaledwie wczoraj miejscy radni przyjęli tam podobną uchwałę. Projekt złożył Maciej Rakowski z SLD.

- Mamy dwa porządki prawne. Przykładowo, w przypadku ustawy o obrocie ziemią rolną, jedni będą respektować tę ustawę, a inni już nie. W przyszłości ustawy mogą dotyczyć Łodzi, dlatego zaproponowałem, aby przy podejmowaniu uchwał Rady Miejskiej opierać się na orzeczeniach TK, nawet nie publikowanych - wyjaśnił radny - wyjaśniał Rakowski w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim".

Ale Bartłomiej Dyba-Bojarski z PiS stwierdził, że "uchwała przekracza kompetencje samorządu". Jak dodawał, "każdy powinien stosować się do Konstytucji RP i nie potrzebna jest do tego żadna uchwała". - Dla łodzian ta uchwała nic nie wnosi, a jedynie prowadzi do zaostrzenia sporu politycznego i ideologicznego - oceniał.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: