Kolejna wpadka Petru. Olejnik spytała go, kim jest Donald Tusk, a on...

Ryszard Petru rozmawiał z Moniką Olejnik o Donaldzie Tusku. Polityk miał z początku problem z określeniem funkcji, którą były lider PO sprawuje w strukturach UE.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Dlaczego mówi pan o Donaldzie Tusku, że on "uciekł"? Donald Tusk dostał propozycję - zastanawiała się Monika Olejnik na antenie programu "Gość Radia Zet" . Przy udzielaniu odpowiedzi Ryszard Petru wpadł w lekkie zakłopotanie. Nie mógł sobie przypomnieć, jak nazywa się stanowisko, które były polski premier sprawuje obecnie w strukturach europejskich.

- Nie byłem zwolennikiem rządu Donalda Tuska. Uważam że... Cieszę się, że jest szefem... prezydentem Unii Europejskiej. - odparł lider .Nowoczesnej. W tej wypowiedzi pomyłki jeszcze nie było - Petru wskazał poprawnie potoczną nazwę funkcji sprawowanej przez Donalda Tuska. Monika Olejnik zauważyła jednak lekką konsternację u polityka i zaczęła go dopytywać.

- Szefem czego jest? - zastanawiała się dziennikarka. - Komisji Europejskiej... - odparł Petru. - Prezydentem Unii Europejskiej, tak to się nazywa - dodał po chwili. Monika Olejnik nie dawała za wygraną i dalej ciągnęła temat.

Skonfundowany Petru stwierdził wówczas, że Tusk jest przewodniczącym Rady Europy. Szefostwo w Radzie Europejskiej, czyli faktyczne stanowisko sprawowane przez byłego polskiego premiera, lider .Nowoczesnej "oddał" portugalskiemu politykowi Josse Barroso. Ta pomyłka była kuriozalna z dwóch powodów. Po pierwsze, Barosso był szefem Komisji Europejskiej. Po drugie, jego kadencja wygasła pod koniec 2014 roku.

Inne wpadki Ryszarda Petru

Na początku lutego Ryszard Petru zaliczył trzy wpadki w ciągu zaledwie trzech dni . Zaczęło się od korytarzowej rozmowy z reporterką TVN24. Okazało się wtedy, że polityk nie pamięta szczegółów projektu ustawy swojej partii.

Następnie, w studiu TVP Info Petru przyznał, że nie wie ile ustaw złożyła .Nowoczesna. Podczas tej samej rozmowy przekręcił nazwisko szefowej Kancelarii Prezydenta RP. Małgorzata Sadurska została wtedy nazwana przez polityka "panią Sadowską".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Po tych 7 pytaniach przekonacie się, czy wiecie więcej niż polscy politycy [QUIZ] W którym roku Polska weszła do Unii Europejskiej? (Na to pytanie źle odpowiedziała premier Beata Szydło z PiS) Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: