Każdy mógł przeczytać TAJNE plany lotniska na wypadek zamachu. Port umieścił je na... stronie internetowej

1. Przez pół roku na witrynie lotniska Kolonia/Bonn dostępne były poufne plany 2. Dotyczyły zachowania na wypadek m.in. ataku terrorystycznego 3. Usunięto je dopiero kilka dni temu na prośbę niemieckiej telewizji ZDF

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPoufny plan awaryjny niemieckiego lotniska Kolonia/Bonn od listopada 2015 roku był dostępny na jego stronie internetowej. Taką informację przekazała dziś telewizja ZDF. Dopiero na prośbę stacji port lotniczy usunął tajny - przynajmniej w założeniu - dokument.

230-stronicowy plan działania awaryjnego przeznaczony był wyłącznie na wewnętrzne potrzeby portu lotniczego. Zawierał szczegółowe instrukcje, jak pracownicy lotniska powinni zachować się w przypadku naturalnych katastrof i wypadków powietrznych.

Ale znajdowały się tam również wskazówki na wypadek ataków terrorystycznych, w tym zagrożeń bombowych czy pojmania zakładników.

"Upublicznienie planu mogło mieć tragiczne konsekwencje"

Zdaniem dziennikarzy ZDF upublicznienie awaryjnego planu działania mogło mieć tragiczne konsekwencje. Zwłaszcza w kontekście marcowych zamachów w Brukseli na lotnisku Zaventem.

Po udanym ataku na Belgię członkowie Państwa Islamskiego mieli nawoływać niemieckich muzułmanów do kolejnych zamachów właśnie w Niemczech - poinformowała organizacja "SITE intelligence group", zajmująca się śledzeniem terrorystów w sieci. Jej zdaniem w ostatnim miesiącu odnotowano kilka przypadków umieszczenia w Internecie zdjęć zachęcających do zaatakowania lotniska Kolonia/Bonn oraz biur kanclerz Angeli Merkel.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: