Linie wysokiego napięcia zagrażają pielgrzymom na ŚDM. Przenoszą je, ale nie mają pozwoleń

1. Organizatorzy ŚDM przenoszą linie wysokiego napięcia w miejscu imprezy 2. TVN24: Nie ma na to pozwoleń i mogą nie zdążyć na czas 3. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: Linie to zagrożenie dla pielgrzymów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSłupy i linie wysokiego napięcia w Brzegach, gdzie podczas Światowych Dni Młodzieży ma stanąć główny ołtarz, są przesuwane - informuje serwis Tvn24.pl , powołując się na Komitet Organizacyjny ŚDM. Instalacje mogą stwarzać zagrożenie dla pielgrzymów, którzy pod koniec lipca zgromadzą się w podkrakowskiej wsi na spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

Sprawę komplikują jednak doniesienia właściciela części linii - Polskich Sieci Energetycznych - który twierdzi, że na razie na terenie ŚDM prowadzone są jedynie "prace przygotowawcze". Na przeniesienie instalacji nie ma jeszcze stosownych pozwoleń, bo gmina spóźnia się z ich dostarczeniem.

Linie mogą pozostać na czas trwania ŚDM

Wcześniej TVN24 dotarło do raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które skrytykowało lokalizację mszy, wymieniając jako zagrożenie m.in. linię wysokiego napięcia znajdującą się w pobliżu ołtarza. Wczoraj Komitet Organizacyjny zapewnił jednak, że "Campus Misericordiae w Brzegach to najlepsza lokalizacja dla głównych uroczystości". 30 lipca młodzież zbierze się tam na wieczornym czuwaniu z papieżem, a następnego dnia Franciszek odprawi uroczystą mszę.

O nieprawidłowościach w organizacji ŚDM więcej przeczytasz TUTAJ>>>

Komitet Organizacyjny uspokaja, że przebudowa linii wysokiego napięcia już się rozpoczęła, a "teren wokół niej ma być ogrodzony i pilnowany". Przebudowę przeprowadza gmina Wieliczka, która powinna uzyskać odpowiednią zgodę od wojewody małopolskiego, a następnie przekazać dokumentację PSE, jednemu z operatorów linii. Ale mimo że prace już trwają, gmina do tej pory nie dostarczyła pozwoleń na budowę nowego odcinka linii oraz rozbiórkę starego.

Jak informują Polskie Sieci Energetyczne, na razie trwają prace przygotowawcze. Jeśli gmina nie zdąży z wymaganymi pozwoleniami, linia pozostanie w dotychczasowym miejscu na czas trwania ŚDM. A to oznacza poważne zagrożenie dla pielgrzymów - raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wskazuje m.in., że uderzenie pioruna w słupy wysokiego napięcia może wywołać panikę wśród zgromadzonych. I pośrednio zagrozić ich zdrowiu i życiu.

Polska po raz drugi gospodarzem ŚDM

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką w dniach od 26 do 31 lipca. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

Do kwietnia zarejestrowało się niemal 585 tys. osób zainteresowanych przyjazdem na ŚDM, z czego ok. 135 tys. jest w drugiej fazie rejestracji, w której wybiera się pakiety pielgrzyma (wyżywienie, zakwaterowanie).

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: