Po 40. roku życia powinniśmy pracować tylko trzy dni w tygodniu. Potwierdzają to ostatnie badania

1. Naukowcy twierdzą, że wraz z wiekiem spada nasza wydajność 2. Osoby powyżej 40 r.ż. powinny pracować 25 godzin w tygodniu 3. Większa liczba godzin obniża funkcje poznawcze

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWyniki przeprowadzonego niedawno badania zostały opublikowane w Melbourne Institiute Worker Paper Series . W doświadczeniu wzięło udział 3 tys. mężczyzn i 3,5 tys. kobiet z Australii w wieku powyżej 40 lat.

Zaproszeni do udziału w eksperymencie rozwiązywali serię testów poznawczych. Naukowcy analizowali w tym czasie ich efektywność.

Okazało się, że osoby które pracują maksymalnie 25 godzin w tygodniu osiągają najlepsze wyniki. Najmniejszą wydajność wykazywały osoby, które pracują bez dni wolnych. Badani, którzy poświęcają życiu zawodowemu 55 godzin w tygodniu osiągnęli gorsze wyniki niż emeryci i bezrobotni uczestnicy eksperymentu.

Naukowcy tłumaczą, że wiek oraz długie godziny pracy wpływają na zmęczenie oraz stres, co może potencjalnie obniżyć funkcje poznawcze. Jeden z autorów raportu, profesor Colin McKenzie z Uniwersytetu Keio uważa, że osoby starsze i w średnim wieku zachowują najwyżśzą efektywność, gdy pracują w niepełnym wymiarze godzin.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: