Od lat podawał się za rabina z Izraela. "Głos Wielkopolski": To Jacek Niszczota z Ciechanowa

Dziennikarze ?Głosu Wielkopolski? odkryli, że mężczyzna działający w Poznaniu jako rabin z Izreala posługiwał się fałszywymi danymi personalnymi. Musimy przyznać - ta historia jest tak niesamowita, że aż trudno nam było w nią uwierzyć.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas"Występujący od lat jako rabin Jacoob Ben Nistell nie tylko nie jest żydowskim duchownym, ale też nazywa się inaczej i nie pochodzi z Izraela" - donosi dziennik "Głos Wielkopolski". Wcześniej nikt nie wpadł na pomysł, żeby sprawdzić tożsamość rzekomego rabina, mimo że ten udzielał się publicznie i pracował w Filii Gminy Żydowskiej w Poznaniu.

Nasi czytelnicy mogą pamiętać Ben Nistella z ekumenicznych rekolekcji wielkanocnych, które na poznańskich Jeżycach zorganizował ks. Radosław Rakowski . Duchowny chwalił się kilka tygodni temu, że wraz z nim wspólne nauczanie poprowadzą rabin i imam. Teraz wyszło na jaw, że żadnego rabina w kościele nie było.

Brygadzista z hurtowni we Wrocławiu

Jacoob Ben Nistell przyznał już wcześniej w rozmowie z "Głosem Wielkopolski", że nie jest rabinem. Wtedy jednak nie wspomniał, że od dawna posługiwał się fałszywymi personaliami, nigdy nie mieszkał w Izraelu i nie ma tam nawet rodziny. Sprawa wyszła na jaw, kiedy do redakcji dziennika zgłosił się mężczyzna, który rozpoznał w rabinie swojego starego znajomego - Jacka Niszczotę z Ciechanowa.

Dziennikarze gazety postanowili zweryfikować rewelacje u samego zainteresowanego, dzwoniąc na komórkę Ben Nistella. Fałszywy rabin kilkukrotnie próbował wprowadzić redakcję w błąd:

"Pytanie o Jacka Niszczotę zaskoczyło go. Po chwili stwierdził, że... wyszedł on do sklepu i będzie za 10 minut. Po wskazanym czasie komórkę odebrał ten sam mężczyzna tyle, że teraz mówił łamanym rosyjskim. Przedstawił się jako Igor, który oświadczył, że nie zna żadnego Niszczoty, nic nie wie i tylko odebrał komórkę, która >>leży w firmie". Parokrotnie dopytywał się w jakim celu szukamy Niszczoty" - czytamy w "Głosie Wielkopolski"

Jak piszą dziennikarze, ostatecznie właściciel telefonu zgłosił się jako Jacek Niszczota, zaprzeczając, ze zna Ben Nistella i kogokolwiek z poznańskiej gminy. Powiedział za to, że pracuje jako... brygadzista na zmianie w hurtowni cateringowej we Wrocławiu.

W Izraelu nikt o nim nie słyszał

Alicja Kobus, szefowa FGŻ, przyznała, że nigdy nie próbowała sprawdzić tożsamości człowieka, który podawał się za Ben Nistella. Jej zdaniem był wiarygodny ze "względu na to jak wyglądał i że potrafił modlić się po hebrajsku i znał obyczaje żydowskie". Oficjalnie nigdy nie był członkiem gminy, udzielał się tylko jako wolontariusz.

Innego zdania są natomiast eksperci, których dziennikarze poprosili o opinię w sprawie wiarygodności fałszywego rabina. Tłumacz z hebrajskiego, odsłuchując modlitwę w wykonaniu Ben Nistella-Niszczoty, od razu uznał, że jest to "czytanie zapisu fonetycznego i to błędne (...) całość to niezrozumiałe zlepki sylab". Współpracownicy redakcji nie znaleźli również osoby o takich personaliach w izraelskich informacjach telefonicznych, pocztowych i w firmie energetycznej.

Wydaje się więc bardzo prawdopodobne, że podający się za rabina Jacek Niszczota przez kilka lat wprowadzał w błąd swoje najbliższe otoczenie. Mało tego - reprezentował FGŻ w Poznaniu na wielu oficjalnych uroczystościach, m.in. wygłaszał komentarz żydowski po nabożeństwie pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego czy odmawiał kadisz na uroczystości pamięci ofiar zbrodni niemieckich.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: