Popierali Dudę, pisali przychylne PiS opinie. Oto, kto pracuje w zespole mającym zakończyć spór oTK

1. Dziś odbyła się konferencja Zespołu Ekspertów ds. Problematyki TK 2. Powołał go marszałek Sejmu po wydaniu opinii przez Komisję Wenecką 3. Wśród członków zespołu są głównie osoby sympatyzujące z PiS

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas W opinii wydanej na początku marca Komisja Wenecka podkreśliła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. Komisja wezwała też polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

W związku z tym pod koniec marca marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał Zespół Ekspertów, który miał analizować opinię Komisji i stworzyć rekomendacje do ewentualnych zmian w prawie, które naprawiłyby sytuację i zakończyły spór wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Szef zespołu prof. Jan Majchrowski na dzisiejszej konferencji praktycznie nie podał konkretów - powiedział, że nie wiadomo, jak długo zespół będzie pracował, a do zakończenia pracy nie poda żadnych konkretnych zaleceń.

Ciało miało nie być stronnicze, dlatego nie trafili do niego ani politycy, ani sędziowie TK. Jednak czy rzeczywiście był niezależny? Większość członków zespołu w ten czy inny sposób sympatyzowała z Prawem i Sprawiedliwością lub popierała działania partii.

Komitet poparcia Andrzeja Dudy

Wśród 15 członków zespołu znalazło się czworo prawników, który byli w komitecie poparcia Andrzeja Dudy, gdy ten ubiegał się o fotel prezydenta:

- prof. Arkadiusz Adamczyk z Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UJK był wymieniany jako jeden z kandydatów na wojewodę łódzkiego. Należał do komitetu poparcia Andrzeja Dudy - dr Wojciech Arndt, doktor nauk prawnych, specjalizuje się w teorii i filozofii prawa oraz prawie konstytucyjnym. Należał do komitetu poparcia Andrzeja Dudy - były sędzia SN Bogusław Kazimierz Nizieński - polski prawnik, sędzia, w latach 1999-2004 Rzecznik Interesu Publicznego. Należał do komitetu poparcia Andrzeja Dudy. W kontekście wyborów prezydenckich i parlamentarnych mówił , że "rok 2015 to rok bardzo, bardzo szczęśliwy w życiu naszego narodu" - prof. Bogdan Szlachta, polski prawnik, specjalizujący się w historii doktryn politycznych i prawnych. Należał do komitetu poparcia Andrzeja Dudy. Wybrany przez nowy Sejm do Trybunału Stanu.

Eksperci PiS i Zbigniewa Ziobry

W zespole znaleźli się też eksperci, którzy wcześniej pisali analizy i opinie przychylne działaniom PiS w sprawie Trybunału:

- prof. Anna Łabno -prawnik, konstytucjonalistka, profesor nauk prawnych. Była jedną z " ośmiu wybitnych ekspertów ", na których ekspertyzy ws. TK powoływał się Zbigniew Ziobro - prof. Bogumił Szmulik - prawnik i politolog, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny. Przygotował opinię potwierdzającą stanowisko PiS, zgodnie z którymi wybór wszystkich pięciu nowych sędziów TK przez poprzedni parlament był niezgodny z konstytucją (inaczej, niż uznał sam TK). Przygotował też dwie opinie dla Ministerstwa Sprawiedliwości, na które później powoływał Ziobro - prof. Jarosław Szymanek - politolog, ustrojoznawca, specjalista w zakresie wiedzy o konstytucjonalizmie. Autor przychylnej PiS opinii, zamówionej przez Sejm. To właśnie na m.in. jego opinię powoływał się poseł Stanisław Piotrowicz podczas jednej z debat o TK - prof. Bogusław Banaszak -profesor nauk prawnych, specjalista prawa konstytucyjnego i prawa administracyjnego. To jeden z autorów opinii, że Trybunał Konstytucyjny nie mógł orzekać z pominięciem ustawy o TK. Jest wymieniany przez PiS jako możliwy nowy reprezentant Polski w Komisji Weneckiej .

Profesor, który nie chciał skrytykować Dudy

Jednym z członków zespołu był prof. Andrzej Bryk, profesor nauk prawnych, historyk prawa. Gdy głosami 55 członków Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego przyjęła uchwałę, krytykującą działania prezydenta Dudy ws. TK, Bryk jako jeden z 21 pracowników głosował przeciwko uchwale. Później wraz z kilkoma innymi napisał oświadczenie, odcinające się od niej. W lutym otrzymał nominację profesorską od Andrzeja Dudy.

Także inny członek zespołu, prof. Adam Bosiacki, historyk prawa, profesor nauk prawnych, otrzymał nominację profesorską od prezydenta Dudy. Z kolei prof. Jolanta Jabłońska-Bonca została w 2014 roku powołana do składu Rady Programowej PiS:

Inny prawnik z zespołu, prof. Andrzej Dziadzio, bronił decyzji prezydenta Dudy o nieodebraniu ślubowania od trzech sędziów, wybranych zgodnie z prawem przez poprzedni Sejm. - Żądania, aby prezydent odebrał ślubowanie od trójki sędziów wybranych przez Platformę Obywatelską, są całkowicie bezpodstawne, wręcz podżegają do złamania konstytucji - stwierdził w wywiadzie dla " Rzeczpospolitej" .

Z kolei szef zespołu, prof. Jan Majchrowski, jeszcze zanim rozgorzał spór o TK mówił, że prezydent powinien przyjąć ślubowanie od sędziów wybranych przez poprzedni Sejm, a dopiero po tym sam TK powinien stwierdzić, czy wybór był zgodny z konstytucją i podjąć odpowiednie kroki. To było jednak zanim PiS wycofało swój wniosek o zbadanie ustawy PO przez TK i postanowiło "stwierdzić nieważność" wyboru sędziów.

Zapytany podczas konferencji o to, jak dobierano członków zespołu, Majchrowski stwierdził, że to nie on się tym zajmował. Dodał też, że "był w partii politycznej, ale była to partia, której członkiem był też Bronisław Komorowski" ( chodzi o SKL, a nie jak pisaliśmy wcześniej - AWS - red.).

Zobacz wideo

Podstawowe fakty o Trybunale Konstytucyjnym, które każdy obywatel powinien znać [QUIZ] Kto powołuje Prezesa Trybunału Konstytucyjnego? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: