To syn przekonał Morawieckiego do wyłamania się z ustaleń opozycji? "Stał w kuluarach i rozmawiali"

1. Stanisław Tyszka: Morawiecki w momencie głosowania rozmawiał z synem 2. Marek Sawicki: Przypadków "głosowania na dwie ręce" mogło być więcej 3. Z jego informacji wynika, że sejmowy monitoring jest "niekompletny"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasNa czwartkowym posiedzeniu Sejmu, podczas którego wybrano nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, mogło dojść do złamania prawa. Posłanka Małgorzata Zwiercan zagłosowała w imieniu partyjnego kolegi z Kukiz'15 - Kornela Morawieckiego.

Morawiecki poparł syna?

Wcześniej partie opozycji umówiły się, że nie będą brały udziału w głosowaniu. Plan był prosty - posłowie mieli wyciągnąć swoje karty, co doprowadziłoby do braku kworum w Sejmie. W takiej sytuacji wybór prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego byłby nieważny.

Nie stało się tak, ponieważ w ostatniej chwili ze strategii opozycji wycofało się sześcioro posłów Kukiz'15. Wśród nich znaleźli się m.in. Zwiercan i Morawiecki. I to uruchomiło lawinę spekulacji, bo syn Morawieckiego, Mateusz, jest w rządzie PiS wicepremierem.

Swoją opinią na ten temat podzielił się w rozmowie z Moniką Olejnik Stanisław Tyszka. - Kornel Morawiecki nie głosował, bo w momencie głosowania stał w kuluarach i rozmawiał ze swoim synem - stwierdził poseł Kukiz'15. I dodał: - Nie wiem, czy premier Mateusz Morawiecki przyszedł z własnej woli, czy został przysłany przez PiS, natomiast to wątpliwe moralnie, żeby wysłać syna do ojca przed ważnym głosowaniem.

Kukiz: Pier*** się, Kornel

Przypuszczenia Tyszki pokrywają się z informacjami, do których dotarł "Newsweek". Paweł Kukiz wieczorem po feralnym głosowaniu miał wytknąć Morawieckiemu, że "zależy mu tylko na karierze syna".

"Newsweek": Wulgarna wiązanka po feralnym głosowaniu

- Paweł wykrzyczał też w kierunku Morawieckiego: "Pier się, Kornel" - wynika z relacji jednego ze świadków spotkania Kukiz'15 za zamkniętymi drzwiami. Te słowa w kierunku marszałka seniora miały paść kilkukrotnie.

Nagrania z Sejmu niekompletne?

- Oczekuję od marszałka Kuchcińskiego, że Komisja Etyki i marszałek przejrzą całe to głosowanie. Zbyt dużo jest głosów i informacji, że takich głosowań (w czyimś imieniu -red.) mogło być więcej. Warto to sprawdzić, żebyśmy nie ciągnęli tej insynuacji - stwierdził natomiast Marek Sawicki z PSL.

Dodał, że opozycja złożyła wniosek o zabezpieczenie nagrań sejmowego monitoringu. - Z nieoficjalnych informacji wynika, że ten monitoring jest w jakiś dziwny sposób niekompletny, niepełny, trudny do odczytania - kontynuował gość Moniki Olejnik .

Na możliwe nieobecności posłów PiS zwrócił natomiast uwagę Tyszka. - Tam była taka sytuacja, że gdzieś się podziało przynajmniej 10 posłów PiS. Trzeba sprawdzić, czy tych przypadków nie było więcej - mówił wicemarszałek Sejmu.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: