Lekarz i farmaceuci z Łodzi wyłudzili pół miliona złotych od NFZ. Grozi im 10 lat w więzieniu

1. Policjanci z Łodzi zatrzymali lekarza i troje farmaceutów 2. Oskarża się ich o fałszowanie recept i wyłudzanie refundacji 3. Tym sposobem dorobili się blisko 500 tys. złotych

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasŁódzcy policjanci złapali lekarza i farmaceutów, którzy - działając w grupie przestępczej - dokonali oszustwa na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia. Fałszowali recepty na drogie refundowane leki psychotropowe, a następnie po sfingowaniu transakcji sprzedaży wyłudzali refundację.

Analiza funkcjonariuszy z Wydziału do walki z Korupcją wykazała, że w jednej z łódzkich aptek wzrosła znacznie liczba sprzedaży leków psychotropowych. Podczas weryfikacji tych danych okazało się, że obrót był fikcyjny, a dokumentacja fałszywa.

Każdy miał swoje zadanie

Jak informują policjanci, "każdy z czworga podejrzanych miał ściśle określone role do odegrania. 65-letni lekarz wypisywał recepty, na podstawie których pracownice apteki (kobiety w wieku 67 i 73 lat) ewidencjonowały fikcyjną sprzedaż leków. Posługując się potwierdzającymi nieprawdę dokumentami 40-letnia właścicielka apteki występowała do NFZ o refundację".

Jak się okazało, w latach 2012-2015 tym sposobem doprowadzono do wypłaty nienależnej refundacji w wysokości blisko 500 tys. złotych. Teraz cała czwórka usłyszy zarzuty, za które grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: