W tym kraju 0 proc. młodych ludzi wierzy, że Bóg stworzył świat. W tym także chrześcijanie

1. Islandczycy poniżej 25 roku życia nie wierzą, że Bóg stworzył świat 2. Ponad 90 proc. z nich uznaje teorię Wielkiego Wybuchu 3. W teorię tę wierzy też część chrześcijan

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW styczniowym badaniu dotyczącym wiary , młodzi Islandczycy zadeklarowali, że nie wierzą aby Bóg był stwórcą świata. Wśród respondentów poniżej 25 lat za boskim stworzeniem nie opowiedziała się ani jedna osoba.

Osoby z tej grupy wiekowej twierdzą w większości, że świat powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu. Za tą tezą opowiedziało się 93,9 proc. z nich. Pozostali uważają, że świat musiał powstać w inny sposób. 40 proc. młodych Islandczyków deklaruje ateizm.

Najmniej wierzących jest w stolicy kraju

W Rejkiaviku za chrześcijaństwem opowiada się ponad połowa mieszkańców (56,2 proc.), ateizm deklaruje natomiast średnio co trzecia osoba (31,4 proc.). W zestawieniu z resztą kraju, stolica skupia największą liczbę niewierzących. Poza Rejkiavikiem chrześcijanie stanowią 77-90 proc., podczas gdy ateiści 7,1 proc. - 18 proc.

Najwięcej wierzących jest w grupie powyżej 55 roku życia - 80,6 proc. chrześcijan w stosunku do 11,8 proc. ateistów.

Stworzenie świata

Podejście Islandczyków do stworzenia świata pokazało jednak, że wiara w Boga nie jest tożsama z wiarą w boskie stworzenie świata. Wielki Wybuch uznają też bowiem niektórzy chrześcijanie.

W grupie wiekowej pomiędzy 25 a 44 rokiem życia za Wielkim Wybuchem opowiedziało się 77,7 proc. respondentów. W boskie stworzenie świata wierzy zaledwie 10,1 proc z nich.

Wśród osób w wieku powyżej 55 lat w kreacjonizm wierzy co czwarta osoba (24,5 proc.), zaś w Wielki Wybuch niemal co druga (46,1 proc.).

Komentujący badania nie widzą jednak sprzeczności pomiędzy wiarą w Boga, a nie uznawaniem kreacjonizmu. Podkreślają oni, że chrześcijanie aprobujący teorię Wielkiego Wybuchu wierzą, że był on bożym dziełem. Sondaż został przeprowadzony przez Islandzkie Stowarzyszenie Humanistów Etycznych

Wiara w elfy

Zgodnie z islandzką konstytucją, państwowym wyznaniem jest luteranizm. Warto jednak podkreślić, że z wyników sondażu sprzed dekady wynika, że około jedna czwarta (26 proc.) mieszkańców wyspy wierzy w obecność elfów, a 80 proc. uważa że istnieje prawdopodobieństwo, że istnieją

W 2014 roku jeden z islandzkich sądów wydał bezprecedensową decyzję. Wyrok wstrzymał budowę drogi, która miała połączyć Rejkjawik z Półwyspem Álftanes. Powód? Mogła ona przecinać siedliska występowania elfów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Wiesz, który kraj zaznaczyliśmy na mapie? [QUIZ]

 

QUIZ_KTÓRY_KRAJ_Ah-hQUIZ_KTÓRY_KRAJ_Ah-h fot. Shutterstock Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: