Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW Poznaniu odbywa się dziś uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości. Na początek odśpiewano hymn Polski.
Po godz. 12.00 zaczął przemawiać prezydent Andrzej Duda. - Chrzest Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w dziejach Polski - powiedział w orędziu. Jak mówił, to wtedy narodziła się Polska, a przyjęcie chrztu określiło naszą tożsamość.
- Drzemie w nas olbrzymia moc, której źródłem jest właśnie wspólna tożsamość narodowa, chrześcijańska; moc, która kilkakroć w ostatnich stuleciach ujawniała się w naszej historii, moc, która pomagała nam przetrwać najgorsze doświadczenia, utratę wolności obywatelskich i niepodległego państwa, próby wynarodowienia i dechrystianizacji; moc, dzięki której w konfrontacji z nieprzyjaciółmi, zaborcami, okupantami potrafiliśmy zwyciężyć i wyjść z tych doświadczeń jeszcze silniejsi i jeszcze bardziej zjednoczeni - powiedział prezydent.
- Jest to też dla nas lekcja na przyszłość, że my, Polacy, potrafimy dokonać wielkich, ważnych rzeczy, jeśli tylko będziemy działać razem i zgodnie z łączącymi nas wartościami; wartościami, których źródłem jest nasz chrześcijański rodowód - zaznaczył.
Duda stwierdził, że jedynie w obrębie tej cywilizacji chrześcijańskiej "pojawiły się też idee i zjawiska takie, jak koncepcja praw człowieka - przyrodzonych i niezbywalnych, konstytucjonalizm, demokratyczne państwo prawa, powszechne prawo międzynarodowe, ruch robotniczy i emancypacyjny, nowoczesny etos debaty publicznej".
- Dlatego niszczenie podstaw naszej cywilizacji oraz próby zastępowania ich innymi, niespójnymi, luźno naszkicowanymi koncepcjami - zawsze było i zawsze będzie okupione ogromem cierpień i zniszczeń. Najdobitniej dowiódł tego wiek XX i dwa straszliwe w skutkach projekty ideologiczne: komunizm i nazizm- mówił także Andrzej Duda.
- W przededniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej papież Jan Paweł II wskazywał, że jest to dla naszego narodu wielka szansa na duchowe ubogacenie Zachodu - tego samego Zachodu, który niegdyś przekazał nam wiarę chrześcijańską. Europa potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Europy - mówił Ojciec Święty. Dlatego też - oddając hołd naszym dalekowzrocznym poprzednikom sprzed 1050 lat - pragnę dzisiaj z całą mocą wyrazić przekonanie, że idąc za wskazaniem naszego wielkiego rodaka, Polska jest i pozostanie wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu. W nim mamy bowiem wypróbowany, mocny fundament dla przyszłości - zadeklarował. Zgromadzeni przywitali te słowa brawami.
- Nie jesteśmy tu na zawsze. Jak nie był na zawsze Mieszko, jak nie był Ojciec Św. Jan Paweł II, ale mamy obowiązek strzeżenia fundamentów, budowania silnego państwa - podkreślił w końcowej części wystąpienia.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
[QUIZ] Co wiesz o historycznych prezydentach Polski? Ilu zaprzysiężonych prezydentów rządzących w kraju urzędowało przed Bronisławem Komorowskim? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ