TVP traci widzów? Kurski: "Wyniki mało wiarygodne". I tłumaczy, jak zrobić "pozytywną zmianę"

1. "Wiadomości" w ciągu roku straciły 644,3 tys. widzów 2. Prezes TVP: Podawane dane naszym zdaniem nie są reprezentatywne 3. "Stwórzmy narodowy instytut badawczy" - apeluje Jacek Kurski

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasGłówne wydanie "Wiadomości", emitowane w TVP1, oglądało w marcu średnio 3,2 mln widzów - o 644,3 tys. mniej niż rok wcześniej. To oznacza, że serwis TV publicznej stracił 250 tys. widzów w stosunku do lutego, a na pozycji lidera wieczornych programów informacyjnych wyprzedziły go "Fakty" TVN.

W środę o spadki wyników prezesa TVP pytali posłowie z sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Kurski został tam zaproszony razem z prezes Polskiego Radia, żeby wyjaśnili przyczyny i okoliczności odejść i zwolnień z mediów publicznych wielu dziennikarzy w ostatnich miesiącach - podają "Wirtualne Media".

Co mówił Kurski? Jego zdaniem część widzów, dla których TVP była dotąd "substytutem TVN-u czy Polsatu", mogła odejść do innych stacji. - Na to miejsce napłynęła duża część nowych widzów, którzy odnaleźli się w nowej telewizji; wyborców obozu, który wygrał ostatnio wybory. To też są widzowie telewizji publicznej, tylko że w żaden sposób nie są wykazywani w panelach badawczych - ocenił.

Kurski: Stwórzmy narodowy instytut badawczy

Zdaniem prezesa TVP problem tkwi w tym, jak realizowane są badania oglądalności stacji. Kurski przekonywał, że firma Nielsen Audience Measurement robi to na zdecydowanie zbyt wąskiej, bo liczącej ok. 2 tys. gospodarstw domowych próbie.

- W Polsce badanie 297 polskojęzycznych kanałów odbywa się na podstawie 1580 paneli firmy Nielsen (...). Dlatego szanujące się kraje takie jak Niemcy, które nie korzystają z usług Nielsena, tylko mają narodowy instytut badawczy. Francja i Wielka Brytania działają w podobny sposób. Dlatego że chcą mieć stuprocentowo pewny pomiar telemetryczny na podstawie kilkunastu tysięcy, albo co najmniej kilku tysięcy paneli. W Polsce mamy zastaną sytuację patologiczną - mówił. Jego wypowiedź cytują "Wirtualne Media".

TVP chwali się, że "zostawiła konkurencję daleko w tyle". A teraz spójrzcie na wyniki oglądalności >>>

Według prezesa TVP dopiero unowocześnienie paneli pomiarowych da prawdziwe wyniki oglądalności. - Jako Telewizja Polska będziemy inicjować pozytywną zmianę, żeby doszlusować do standardów krajów zachodnich. Stwórzmy narodowy instytut badawczy, taki jak w wielkich krajach Unii Europejskiej - zaapelował Kurski.

Zmiany w telewizji publicznej

W styczniu fotel prezesa TVP objął Jacek Kurski. W "Wiadomościach" przeprowadzono duże zmiany. W ich wyniku zwolnionych została duża część prezenterów oraz wydawców i reporterów. Stanowisko szefa serwisu stracił Piotr Kraśko, a w jego miejsce pojawiła się Marzena Paczuska.

Obecnie "Wiadomości" są prowadzone przez Danutę Holecką, Krzysztofa Ziemca i Michała Adamczyka.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Szybki QUIZ: 'Dobra zmiana' w TVP [5 pytań] Nowe "Wiadomości" straciły w lutym około: Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: