Łamanie prawa w Sejmie? To zdjęcie stało się jego symbolem. Posłowie aż sami je fotografują

Najpierw nikt nie wiedział o co chodzi, później były oskarżenia, posłanka Kukiz'15 przyznała się do głosowania za kolegę. A w końcu pokazano to zdjęcie - które dokładnie obrazuje, co stało się w Sejmie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas"Głosowanie na dwie ręce!" - napisała Kinga Gajewska, posłanka PO pod zdjęciem, na którym widać, jak inni posłowie fotografują kadr, pokazujący moment, w którym Małgorzata Zwiercan z Kukiz'15 oddaje dwa głosy jednocześnie. To zdjęcie pokazuje przyczynę - i skutki - dzisiejszego zamieszania w Sejmie.

Co może grozić posłance Kukiz'15 za głosowanie za kolegę? Posłanka Gajewska zwraca uwagę, że w 2003 roku prokurator chciał dla posłów SLD roku więzienia w zawieszeniu i 5 tys. grzywny. Konsekwencje może ponieść też Kornel Morawiecki - za namawianie do przestępstwa. Za podżeganie grozi kara w takich samych ramach, jak za przestępstwo, do którego namawiano.

Ponieśli pierwsze konsekwencje

Póki co Kornel Morawiecki zrzekł się członkostwa w klubie Kukiz'15. Klub zwróci się o odwołanie go ze składu sejmowej komisji etyki poselskiej - podał rzecznik Jakub Kulesza. Z kolei Małgorzata Zwiercan została wykluczona z klubu. Koledzy zaapelowali do niej, by zrzekła się mandatu.

Skąd wzięło się zamieszanie w Sejmie? Opozycja była umówiona na niegłosowanie, jednak wyłamało się kilku posłów Kukiz'15... Czytaj więcej>>>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Chcesz odwołać posła albo sprawdzić, ile zarabia? Przekonaj się, czy wiesz, jakie masz prawa polityczne Jeden z posłów na Sejm działa, według większości wyborców, niezgodnie z ich wolą. Czy w takiej sytuacji mają oni prawo go odwołać? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ