Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPodczas głosowania nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego doszło w Sejmie do sporego zamieszania - opozycja miała nie głosować, by zablokować wybór. Wyłamali się posłowie Kukiz'15. Do tego jedna z posłanek - Małgorzata Zwiercan - oddała głos za siebie oraz innego posła, Kornela Morawieckiego
Posłanka PO, Agnieszka Pomaska, zapytała się o tę sytuację Zwiercan oraz Morawieckiego. Rozmowę nagrała komórką. - Państwo wiedzą, że to jest przestępstwo? - pytała Pomaska. - Nie, nie wiemy - odparł Morawiecki, uśmiechając się.
W Sejmie już kilkukrotnie dochodziło przypadków "głosowania na cztery ręce". Wtedy prokuratura stawiała posłom zarzuty z paragrafu 271. - czyli poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariusza publicznego. Grozi za to grzywna lub kara ograniczenia wolności, a jeśli było to przestępstwo dużej wagi - nawet kara więzienia do pięciu lat. Odpowiadać może też Morawiecki - za namawianie do popełnienia przestępstwa.
W 2003 roku posłowie SLD Jan Chaładaj i Stanisław Jarmoliński głosowali za nieobecnych kolegów . Zobaczył to inny poseł i ogłosił z trybuny. Po tym marszałek Sejmu skierował sprawę do prokuratury, a ta wszczęła śledztwo. Posłowie zostali wyrzuceni z klubu SLD, a po zakończeniu kadencji nie wrócili już do polityki.
Jednak ciągnął się za nimi proces, który ruszył w 2010 roku. Prokurator chciał roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata i po 5 tys. zł grzywny za poświadczenie nieprawdy i za przekroczenie uprawnień. - Przekraczając swe poselskie uprawnienia działali na szkodę interesu publicznego. To szczególnie naganne postępowanie - mówił przed sądem prokurator.
Ostatecznie sąd umorzył postępowanie na dwa lata - oznaczało to, że sąd uznaje ich winę, jednak warunkowo odstępuje od wymierzenia kary. Gdyby popełnili podobne przestępstwo, sprawa zostałaby "odwieszona".
Sąd przychylił się do argumentacji, że posłowie i tak ponieśli dotkliwe konsekwencje: sprawa oznaczała koniec ich kariery politycznej, stracili też możliwość zasiadania we władzach instytucji Skarbu Państwa.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Po tych 7 pytaniach przekonacie się, czy wiecie więcej niż polscy politycy [QUIZ] W którym roku Polska weszła do Unii Europejskiej? (Na to pytanie źle odpowiedziała premier Beata Szydło z PiS) Sprawdź! Rozwiąż QUIZ