Zamieszanie z wyborem sędziego TK przez Sejm. "Głosowano za inne osoby!"

Po wrzutce PiS Sejm głosował kandydaturę Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK. Po zamieszaniu z głosowaniem marszałek stwierdził niespodziewanie, że kandydat został wybrany.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Niespodziewanie w bloku głosowań wpisano głosowanie nad kandydaturą Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK. Po zamieszaniu z głosowaniem i chwili przerwy marszałek Kuchciński stwierdził, że sędzia został wybrany. Pojawiły się zarzuty, że niektórzy posłowie głosowali za swoich kolegów. "Głosowano za inne osoby!" - krzyczeli.

Oglądaj transmisję na żywo:

Ostra dyskusja o TK. Poseł PO wykluczony z obrad

Wcześniej o przerwę i zrezygnowanie z tego głosowania apelował poseł PO Borys Budka. Przypomniał wczorajszą rezolucję Parlamentu Europejskiego i mówił, że władza "sama pokazuje sobie czerwoną kartkę". Posłowie PiS wybuczeli posła Budkę, krzycząc "targowica!". Później przypomniał, że kandydat praktycznie nie odpowiadał na pytania posłów. - Przy całym szacunku dla pana profesora, ta kandydatura po raz kolejny przekreśla możliwość dialogu - mówił Budka.

Inny poseł PO, Tomasz Lenz, mówił, że ws. TK toczy się "haniebna debata". Poseł nie chciał przerwać wypowiedzi, gdy marszałek Kuchciński zwrócił uwagę, że nie ma on wniosku formalnego, jak, jak zapowiedział. Lenz nie chciał zejść z mównicy i marszałek wyłączył mu mikrofon i wykluczył z obrad. Posłowie PO skandowali "dyktatura!". Po przerwie, szef klubu PO Sławomir Neumann apelował o "danie opozycji prawa do wypowiedzi".

Grzegorz Długi z Kukiz'15 apeluje do PiS, żeby posłowie "dogadali się" w sprawie TK i ostrzega, że wybór kolejnego sędziego TK tylko zaostrzy konflikt wewnętrzny. - Przestańmy się dzielić, zakończmy ten spór - apeluje poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski.

- Wybór tego sędziego uniemożliwi kompromis na kolejne miesiące - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej i apeluje o "poczucie odpowiedzialności" posłów PiS. - Panie prezesie, proszę pozwolić premier Szydło wydrukować wyrok - mówił Ryszard Petru.

Kontrowersje wokół wyboru

We wtorek kandydaturę Jędrzejewskiego poparła sejmową Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. PiS chce, by zastąpił sędziego Mirosława Granata, którego kadencja kończy się 27 kwietnia. Podczas burzliwego posiedzenia posłowie opozycji zadawali kandydatowi wiele pytań, głównie o konflikt wokół TK, na które Jędrzejewski generalnie odmawiał odpowiedzi. PiS protestowało przeciw "wikłaniu kandydata w spór o TK".

To, że PiS wybiera kolejnego sędziego, zamiast obsadzić sędziów wybranych jeszcze z poprzedniej kadencji, którzy nie zostali zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę, wzbudza protesty opozycji.

Ustawa o obrocie ziemią znowu w Sejmie

Sejm rozpatrzył zgłoszone wczoraj przez Senat poprawki do ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi z zasobów Skarbu Państwa. Ustawa dot. obrotu ziemią wstrzymuje sprzedaż państwowych gruntów na 5 lat z wyjątkiem nieruchomości do 2 ha oraz innych przeznaczonych np. na cele nierolne (czyli jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe).

Jedna z senackich poprawek zakładający na wyłączenie spod rygoru przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego działek 0,3 hektarowych. Inna senacka propozycja dopuszcza do przetargu młodych rolników, którzy uzyskali pomoc ze środków unijnych, pod warunkiem uzupełnienia kwalifikacji zawodowych.

Uchwalona 31 marca przez Sejm ustawa reguluje też prywatny obrót ziemią; zakłada, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, posiada kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Podstawowe fakty o Trybunale Konstytucyjnym, które każdy obywatel powinien znać [QUIZ] Kto powołuje Prezesa Trybunału Konstytucyjnego? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: