Watykan nie życzy sobie Paetza na rocznicy chrztu Polski. "Ojciec Święty zdecydowanie ponawia..."

1. Nuncjusz apostolski w Polsce interweniował ws. abp Juliusza Paetza 2. Watykan "nie widzi możliwości", by uczestniczył w rocznicy chrztu Polski 3. "Ojciec Święty ponawia zaproszenie do życia w odosobnieniu" - napisano

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasInformację jako pierwsze podało Radio ZET . Jak przekazała rozgłośnia, Nuncjatura Apostolska w Polsce podjęła interwencję w sprawie uczestnictwa arcybiskupa Juliusza Paetza na uroczystościach z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Oświadczenie w tej sprawie wydał Epikopat. "Po raz kolejny Nuncjusz Apostolski przypomniał dziś osobiście abp. Juliuszowi Paetzowi dyspozycję, jaką otrzymał trzy lata temu, żeby powstrzymywał się od udziału w publicznych uroczystościach. Trudno sobie wyobrazić, aby nie było to zachowane podczas celebracji z udziałem Legata Papieskiego, nie mówiąc już o wizycie Ojca Świętego w Polsce z okazji ŚDM" - czytamy w komunikacie.

"Stolica Apostolska nie widzi możliwości..."

Więcej informacji podał rzecznik Kurii w Poznaniu. Jego oświadczenie głosi: "13 kwietnia 2016 r. nuncjusz apostolski w Polsce zwrócił się do abp. Stanisława Gądeckiego z prośbą o przekazanie abp. seniorowi Juliuszowi Paetzowi listu, w którym czytamy: 'Wiadomości ukazujące się w mediach, dotyczące uczestnictwa Księdza Arcybiskupa w oficjalnych uroczystościach 1050. rocznicy Chrztu Polski, tworzą dla Kościoła w Polsce i dla Stolicy Apostolskiej nową sytuację niepotrzebnego i szkodliwego zamieszania, która stoi w jawnej sprzeczności z instrukcjami przekazanymi przez Sekretarza Stanu w 2013 r.'. Stolica Apostolska nie widzi możliwości uczestnictwa abp. Juliusza Paetza w jubileuszowych uroczystościach kościelnych z udziałem Legata Papieskiego. Zdaniem nuncjatury decyzję tę należy traktować jako normę także na przyszłość, zwłaszcza w perspektywie Światowych Dni Młodzieży. 'Ojciec Święty zdecydowanie ponawia zaproszenie do życia w odosobnieniu, w postawie skruchy i modlitwy' - czytamy w liście abp. Celestino Migliore."

"Jestem u siebie"

Jako pierwsza o możliwym udziale arcybiskupa Paetza w uroczystej mszy świętej z okazji obchodów 1050. rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę poinformowała Monika Olejnik Dziennikarka napisała, że "podobno na mszy będzie obecny znany z kuszenia kleryków abp Juliusz Paetz. Niewykluczone, że będzie koncelebrował mszę".

Antybohater najgłośniejszego seksskandalu w polskim Kościele potwierdził tę informację reporterowi TVN24. Początkowo nie chciał rozmawiać, tłumacząc, że ma gości. Pytany o udział w piątkowych uroczystości odparł: - A czemu nie? I to nie jako gość. Ja tutaj jestem u siebie.

Zakaz z Watykanu

Problemy abp. Paetza zaczęły się po tym, jak w 2002 roku oskarżono go o seksualne molestowanie młodych poznańskich kleryków. Duchowny zaprzeczał, ale jednocześnie zrezygnował z pełnienia funkcji metropolity poznańskiego. Ostatecznie sprawa trafiła przed najwyższą kościelną instancję.

Sprawujący wówczas władzę w Stolicy Apostolskiej Jan Paweł II zlecił szczegółowe zbadanie kwestii Paetza. Po tym śledztwie Watykan wydał mu zakaz udzielania sakramentów święceń i bierzmowania, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy, a także przewodniczenia publicznym uroczystościom.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

[QUIZ] Wybory sprzed lat. Czy pamiętasz te hasła? "Nasz premier. Nasz prezydent" to hasło, którego w kampanii użył: Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: