Senator PiS o ciąży spowodowanej przez gwałt: "Gdyby w mojej rodzinie był taki przypadek..."

1. Jan Maria Jackowski był gościem "Kropki nad i" w TVN24 2. Olejnik: "Czy pan przymusiłby córkę, żeby urodziła dziecko z gwałtu?" 3. "Cieszyłbym się z tego, jeśli udałoby się uratować życie" - mówił

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSenator PiS był pytany m.in. o projekt zaostrzenia ustawy aborcyjnej. - Mamy do czynienia z życiem ludzkim. Dlaczego jedni mają mieć prawo, żeby się legalnie urodzić, a drudzy nie? Jaka jest ich wina - bez względu na to, w jakich okolicznościach zostali poczęci, czy są obciążeni wadami, czy chorobami - mówił.

- Pan senator ma szczęście, że jest mężczyzną, bo nigdy nie będzie w ciele kobiety, która została zgwałcona i, jak to mówią niektórzy, poddać się heroicznemu czynowi, żeby urodzić dziecko - zauważyła Monika Olejnik. - Czy dziecko, które jest poczęte w wyniku gwałtu, jest winne temu, że jego matka została zgwałcona? - pytał w odpowiedzi Jan Maria Jackowski.

- To niech mi pan odpowie na pytanie, co pan powie tej kobiecie, która została zgwałcona. Co by pan powiedział, gdyby w pana rodzinie taki przypadek zdarzył? Czy pan przymusiłby córkę, żeby urodziła dziecko? - chciała wiedzieć prowadząca. - Gdyby w mojej rodzinie się taki przypadek przydarzył, to ja bym cieszył się z tego, jeżeli udałoby się uratować życie. I zdając sobie sprawę z bardzo dużej dramaturgii tego wydarzenia. Ale nie dyskutujmy w ten sposób, bo na tej zasadzie ja mogę też znaleźć przykłady - zaznaczył gość programu.

Co jest w projekcie zaostrzenia ustawy?

Obecnie w Polsce ciążę można usunąć legalnie tylko w trzech przypadkach: gdy życie matki jest zagrożone, ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (czyli np. gwałtu) lub płód ma poważne wady genetyczne lub jest w sposób ciężki i nieodwracalny upośledzony.

Obywatelski projekt zaostrzenia ustawy przewiduje m.in. całkowity zakaz aborcji i karę, nawet do 3 lat więzienia, za nieumyślne spowodowanie poronienia.

A TERAZ ZOBACZ: Wybaczenie? Tak Jarosław Kaczyński pokazał, co sądzi o apelu prezydenta

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Chcesz odwołać posła albo sprawdzić, ile zarabia? Przekonaj się, czy wiesz, jakie masz prawa polityczne Jeden z posłów na Sejm działa, według większości wyborców, niezgodnie z ich wolą. Czy w takiej sytuacji mają oni prawo go odwołać? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Czy jesteś za całkowitym zakazem aborcji?
Więcej o: