Raport KRRiT o rzetelności programów TV: "Wiadomości" naruszają wymogi pluralizmu i niezależności

1. KRRiT opublikowała analizę obiektywności trzech programów informacyjnych 2. Raport: "Wiadomości" TVP sprzyjają rządowi i nie są pluralistyczne 3. "Fakty" krytyczne wobec rządu, "Wydarzenia" sensacyjne

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasAnalizę ośmiu wydań "Wiadomości", "Faktów" i "Wydarzeń" z początku lutego opracowali na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Chodziło o sprawdzenie, jak telewizja publiczna spełnia prawne obowiązki m.in. pluralizmu, bezstronności, niezależności i wysokiej jakości przekazu - czytamy w raporcie . Oto cztery najważniejsze fakty, o które mowa w raporcie:

1. "Wiadomości" stronnicze w każdej ważnej sprawie politycznej

Według medioznawców, "Wiadomości" spełniają wymów pluralizmu "w zakresie ograniczonym". Chociaż dają głos opozycji, to wypowiedzi są krótsze od tych z polityków partii rządzącej i pokazuje się je na zasadzie "opozycja jak zwykle atakuje rząd". Naukowcy uznali, że w "żadnej istotnej kwestii politycznej" "Wiadomości" nie zachowały bezstronności.

W co najmniej dwóch materiałach (jednym dot. Donalda Tuska i jednym o wywiadzie Tomasza Arabskiego) jednoznacznie naruszono zasadę niezależności i nie powinno się ich dopuścić do emisji.

2. "Wiadomości" głównie pokazują sukcesy rządu i rozliczają historię

Naukowcy stwierdzili, że program informacyjny TVP dużo bardziej od dwóch pozostałych telewizji skupia się na trzech tematach: - pokazywanie osiągnięć i sukcesów rządu, także kosztem innych informacji - rozliczanie z przeszłością (bliższa i dalszą), szczególnie w kontekście Rosji - kryzys imigracyjny, pokazywany jako zagrożenie dla Polski i porażka UE.

"Wiadomości" skupiają się na sferze politycznej, a w mniejszym stopniu od innych programów prezentują szersze spektrum wydarzeń. Budują poczucie zagrożenia siłami zewnętrznymi (jak Rosja czy imigranci) i wewnętrznymi (m.in. opozycja i "poprzednia władza"), akcentują konflikty polityczne i budują "obraz świata jako podwójnie oblężonej twierdzy".

3. "Fakty" sceptyczne wobec rządu, "Wydarzenia" z dala od polityki

W porównaniu do tego "Fakty" TVN prezentują wydarzenia w sposób bardziej różnorodny i nie skupiają się wyłącznie na polityce, pokazują też jej wpływ na życie ludzi. Jednak materiałom brakuje neutralności: widoczna jest "podejrzliwość", a czasami nawet niechęć wobec PiS i rządu.

Instytucje państwa bywają pokazywane jako nieudolne rządzone, a przedstawiciele ekipy rządzącej bywają prezentowani jako nierzetelni i nie zawsze mający dobre intencje. "Fakty" pokazują świat policentryczny i zdecydowanie bardziej różnorodny, w przeciwieństwie do "Wiadomościach", gdzie świat jest pokazany jako monocentryczny.

Z kolei "Wydarzenia" Polsatu bardziej dystansują się od polityk, pokazują świat prostszy, bliższy ludzi. Sfery zwykłego życia oraz polityki są od siebie wyraźnie oddzielone. Relacje z wydarzeń takich jak katastrofy czy przestępstwa sa podkreślane dla wzmocnienia sensacyjności.

4. "Wiadomości" wartościujące, "Fakty" krytyczne

Jednym z elementów analizy był warsztat dziennikarski w kolejnych programach. W "Wiadomościach" najczęściej inspiracją do tematów są działania instytucji państwowych i wydarzenia polityczne. Wydarzenia są pokazywane wielostronnie, jednak punkty widzenia nie są zrównoważone. Pojawiają się też silnie wartościujące określenia, z kolei mniej materiałów niż u konkrecji jest opatrzonych komentarzem.

Według medioznawców "Fakty" mają bardziej zróżnicowane źródła informacji, kładą mniejszy na wydarzenia z historii. Bardziej od innych skupiają się za to na analizie możliwych skutków różnych wydarzeń. W programie częściej pojawia się komentarz, który najczęściej jest krytyczny, korzysta z elementów humoru i ironii.

"Wydarzenia" najmniej korzystają z tematów politycznych i znajdują inspiracje to materiałów w różnych źródłach. Komentarze są częstsze niż w TVP i rzadsze niż w TVN, i są równoważone przez komentarze neutralne lub pozytywne. Nacisk jest kładziony na sensacyjność i ludzkie sprawy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz wideo