Suchocka: Rząd nie przedłuży mojego mandatu w Komisji Weneckiej. Bez podania powodu

1. Suchocka w Polsacie potwierdziła, że rząd nie przedłuży jej mandatu w KW 2. Wcześniej o zakończeniu kadencji polskich członków mówił szef MSZ 3. Wśród nazwisk następców - Bogusław Banaszak i Mariusz Muszyński

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Otrzymałam oficjalną informację, że rząd nie przedłuży mojego mandatu w Komisji Weneckiej. Bez podania powodu - przyznała Hanna Suchocka w Polsat News. Jej wypowiedź cytuje na Twitterze dziennikarz Polsatu Jan Mikruta.

Wcześniej o zakończeniu kadencji polskich członków KW mówił szef MSZ. - Polscy członkowie Komisji Weneckiej nie zostali odwołani, tylko z końcem miesiąca dobiegają końca ich kadencje - powiedział na antenie Radiowej Trójki Witold Waszczykowski, potwierdzając, że Hanna Suchocka i Krzysztof Drzewicki kończą działalność w Komisji.

Informację o rzekomym odwołaniu jako pierwsi podali prof. Roman Wieruszewski i konstytucjonalista prof. Ryszard Balicki z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Hanna Suchocka była członkinią Komisji Weneckiej od 1991 roku. W grudniu 2015 roku została wybrana na stanowisko Pierwszej Wiceprzewodniczącej Komisji. Krzysztof Drzewicki jest jej polskim zastępcą.

Nowymi członkami - Banaszak i Muszyński? Rzecznik rządu nie potwierdza

Według prof. Wieruszewskiego, nowymi reprezentantami Polski w KW mają być prof. Bogusław Banaszak i prof. Mariusz Muszyński. Jednak tych informacji, przynajmniej w części dotyczącej Hanny Suchockiej, nie potwierdza rzecznik rządu. Rafał Bochenek w rozmowie z Wirtualną Polską stwierdził: "Nie zamierzamy odwoływać Hanny Suchockiej z Komisji Weneckiej". Rzecznik przyznał jednak, że kadencje dobiegają końca i w związku z tym, nazwiska nowych członków poznamy pod koniec kwietnia.

Prof. Banaszak jest jednym z autorów opinii, że Trybunał Konstytucyjny nie mógł orzekać z pominięciem ustawy o TK. Z kolei Muszyński został wybrany w tej kadencji na sędziego TK z ramienia PiS. Prezes Trybunału Andrzej Rzepliński nie dopuszcza go jednak do orzekania. Sędzia jest również autorem kontrowersyjnych postów na Twitterze, w których m.in. wymieniał rzekomo "niemiecko brzmiące" nazwiska posłów Nowoczesnej.

Zobacz wideo
Więcej o: