Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas W piątek bezzałogowa rakieta SpaceX Falcon 9 została wystrzelona z Florydy z ładunkiem zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Po wyniesieniu na orbitę modułu Dragon z towarem dla stacji, główny element rakiety Falcon 9 po raz pierwszy pomyślnie wylądował na platformie.
Ta misja to kamień milowy dla przedsiębiorcy i miliardera Elona Muska i jego firmy SpaceX. Celem było stworzenie taniej rakiety wielokrotnego użytku, która mogłaby z sukcesem zastąpić wycofane ponad cztery lata temu wahadłowce.
W piątek, w kilka minut po starcie z przylądka Canaveral na Florydzie, główny 23-metrowy człon rakiety SpaceX Falcon 9 odłączył się od drugiego elementu, następnie odwrócił się i ruszył w stronę lądowiska na platformie na Atlantyku około 185 mil (300 km) na północny wschód od przylądka Canaveral.
Na nagraniu z historycznego lądowania widać, jak tuż przed lądowaniem otwierają się podpory, a rakieta na dopalaczu płynnie osiada na platformie.
Lot zakończony sukcesem pochwalił na Twitterze sam prezydent Barack Obama. Przywódca USA napisał: "Gratulacje SpaceX za lądowanie rakiety na morzu. To przez takich jak ty prekursorów i NASA, Ameryka jest liderem w przestrzeni kosmicznej".
Pierwszy i jedyny - aż do teraz - udany lot rakiety Falcon 9 odbył się w grudniu 2015. Jednak w odróżnieniu od dzisiejszego lotu tamto lądowanie odbyło się na Ziemi, dokładnie na miejscu startu.
Wcześniejsze próby powrotu rakiety na Ziemię i wylądowania na pływającej po morzu platformie zakończyły się niepowodzeniem. 28 czerwca 2015 roku rakieta Falcon 9 eksplodowała. Miała ona za zadanie wynieść na orbitę bezzałogowy statek transportowy Dragon, na pokładzie którego były dwie tony sprzętu i zapasów dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
W styczniu br. kolejna misja rakiety Falcon 9 zakończyła się połowicznym sukcesem, gdyż po umieszczeniu satelity na orbicie jej część nośna rozbiła się podczas lądowania na Pacyfiku.
Zarówno kapsuły Dragon, jak i rakiety Falcon produkuje amerykańska prywatna firma SpaceX, która na mocy kontraktu z NASA realizuje od 2012 r. loty zaopatrzeniowe na ISS. Miała to być piąta misja Dragona; do 2016 r. zaplanowano ich jeszcze osiem.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!