Znany komik na celowniku niemieckiej prokuratury. To on śmiał się z Szydło, Orbana i Trumpa

1. Tydzień temu niemiecka telewizja wyemitowała antyrasistowski klip 2. Występujący w nagraniu satyryk może mieć teraz problemy 3. Powodem jest jego nowe nagranie, w którym wyśmiewa prezydenta Turcji

Pod koniec marca niemiecka telewizja ZDF wyemitowała antyrasistowski klip, w którym negatywnymi przykładami byli konserwatywni politycy, w tym premier Beata Szydło. Twórca tego nagrania, satyryk Jan Böhmermann, może mieć teraz kłopoty. Jego ostatni żart, w którym odniósł się do prezydenta Turcji Recipa Tayyipa Erdogana, sprawił, że komikiem zainteresowała się prokuratura w Moguncji.

Wiersz o niewybrednej treści

Przed kilkoma dniami satyryk zapowiedział na antenie ZDF, że za chwilę zrobi coś, co jest w Niemczech niedozwolone. Następnie odczytał wiersz o prezydencie Turcji, w którym stwierdził m.in., że ogląda on pornografię dziecięcą podczas mordowania Kurdów. Kilka dni po emisji nagranie usunięto ze wszystkich stron ZDF.

Prokuratura w Moguncji uznała, że mogło dojść do przestępstwa i wszczęła już postępowanie przeciwko Böhmermannowi. Chcąc uniknąć napięć dyplomatycznych, kanclerz Angela Merkel zadzwoniła z przeprosinami do premiera Turcji Ahmeta Davutoglu - podaje brytyjski dziennik "The Independent" . Za umyślną obrazę głowy obcego państwa grozi w Niemczech do 5 lat więzienia.

Klip wyśmiewający Szydło

W ubiegłym tygodniu głośnym echem odbił się satyryczny teledysk, w którym Jan Böhmermann promował tolerancję i przypominał o nazistowskiej przeszłości Niemiec. Klip ma obecnie ponad 2 miliony wyświetleń na YouTubie. Zarówno teledysk, jak i sama piosenka, są stylizowane na twórczość grupy Rammstein.

Na jednym z ujęć grupa nacjonalistów trzyma tabliczki z hasłami "Uchodźcy niemile widziani" oraz zdjęcia konserwatywnych polityków, opowiadających się przeciwko przyjmowaniu uchodźców: Marine Le Pen z francuskiego Frontu Narodowego, Nikolaosa Michaloliakosa z greckiego neonazistowskiego Złotego Świtu, Viktora Orbána oraz premier Polski Beaty Szydło.

Więcej o: