CBOS zbadał stosunek Polaków do innych narodowości. Kogo lubimy najbardziej?

Spośród różnych narodowości i grup etnicznych Polacy najbardziej nie lubią Arabów i Romów. Od lat największą sympatią darzymy za to Czechów - wynika z najnowszego badania CBOS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW najnowszym badaniu CBOS postanowił sprawdzić, które narodowości cieszą się największą sympatią Polaków, a które budzą naszą niechęć. Najwięcej negatywnych ocen zebrali Arabowie i Romowie - nie lubi ich po 67 proc. badanych.

Ponadczasowe sympatie

W badaniu CBOS największą sympatią cieszą się Czesi - pozytywny stosunek do południowego sąsiada wyraził co drugi badany. Tendencja ta utrzymuje się niezmiennie od ponad 20 lat. Według sondażu, Polacy mają też pozytywne nastawienie do Włochów (49 proc.), Słowaków (48 proc.) i Anglików (47 proc.). Dalej w rankingu sympatii są Amerykanie (46 proc.), Węgrzy (45 proc.), Francuzi (43 proc.) i Holendrzy (41 proc.).

Stosunek Polaków do innych narodowościStosunek Polaków do innych narodowości Gazeta.pl / źródło: CBOS źródło: CBOS

Za kim nie przepadamy

Dwie piąte respondentów ma przyjazny stosunek do Szwedów. Podobną sympatią Polaków cieszą się również Austriacy i Japończycy (po 38 proc.) oraz Niemcy (37 proc.). W tej grupie niechęć najczęściej deklarowana jest wobec Niemców (26 proc.).

Średnio co trzeci ankietowany wyraził sympatię do Greków (34 proc.), Litwinów (31 proc.) i Ukraińców (27 proc.). Ci ostatni budzą najwięcej kontrowersji w tej grupie narodów. Niechęć wobec Ukraińców przeważa nad sympatią (o 7 punktów procentowych), jest też nieznacznie wyższa od obojętności (1 punkt procentowy).

Wciąż nie lubimy Rosjan

Kolejne miejsce w zestawieniu zajęli Bułgarzy, którzy mają tyle samo sympatyków, co przeciwników (po 26 proc.). Dalej są Białorusini, w przypadku których przewaga niechęci nad sympatią jest taka sama jak w stosunku do Ukraińców.

Według badania prawie co trzeci ankietowany nie przepada za Chińczykami (28 proc.), a prawie dwie piąte nie lubi Żydów (37 proc.) oraz Serbów (35 proc.). Podobny jest stosunek do Wietnamczyków, wobec których niechęć wyraziło 32 proc. respondentów.

W stosunku do pozostałych 5 grup przewaga niechęci nad sympatią jest bardzo wyraźna. Największa jest w przypadku Arabów (59 punktów proc.), Romów (56 punktów proc.) i Rumunów (32 punkty proc.). Średnio co drugi respondent nie lubi Rosjan (50 proc.), Rumunów (47 proc.) i Turków (45 proc.).

Badanie CBOS zostało przeprowadzone metodą wywiadów bezpośrednich 2-9 marca br. na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski . W sondażu uwzględniono 27 narodowości i grup etnicznych.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: