Duda w "Rz" o ustawie antyaborcyjnej, lotach do Krakowa i swoich mocnych słowach z Otwocka [7 CYTATÓW]

1. Andrzej Duda udzielił obszernego wywiadu dziennikarzom ?Rzeczpospolitej? 2. Rozmawiał m.in. o kryzysie TK i planach zaostrzenia ustawy aborcyjnej 3. Wybraliśmy 7 najciekawszych cytatów z rozmowy z prezydentem

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Andrzej Duda udzielił obszernego wywiadu dziennikarzom "Rzeczpospolitej" - Michałowi Szułdrzyńskiemu i Andrzejowi Gajcemu. Prezydent mówił o swojej ostatniej wizycie w USA, kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego, "dobrej zmianie" i planach zaostrzenie ustawy aborcyjnej. Przeprosił nawet za "niefortunne" słowa z Otwocka o powrocie "dojnej ojczyzny", których użył w kontekście opozycji.

Wybraliśmy siedem najciekawszych cytatów z wywiadu z prezydentem.

1. "Emocjonalna dyskusja, która rozgorzała, jest przedwczesna"

Dziennikarze kilkukrotnie pytali prezydenta, czy podpisałby ustawę całkowicie zakazującą aborcji. Jednak Andrzej Duda wyraźnie unikał jasnej odpowiedzi.

- Emocjonalna dyskusja, która rozgorzała, jest przedwczesna (...) Mam nadzieję, że zostanie wypracowane rozwiązanie, które będzie miało szeroką akceptację społeczną - stwierdził prezydent.

Dodał również, że "jako Andrzej Duda jest za ochroną życia". - Równocześnie muszę pamiętać, iż jestem prezydentem Rzeczypospolitej i powinienem wsłuchiwać się w różne opinie, brać pod uwagę różne poglądy - powiedział.

2. "Powinna nastąpić jakaś refleksja ze strony Trybunału, a przede wszystkim jego prezesa"

Według prezydenta "jesteśmy na dobrej drodze do rozwiązania" kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Duda podkreślił jednocześnie, że sprawa jest wyjątkowo skomplikowana, a on od uczestników sporu "oczekuje pewnej refleksji". - Widzę, że przynajmniej po stronie politycznej ta refleksja następuje, bo jednak rozpoczął się proces negocjacji. Powinna nastąpić też jakaś refleksja ze strony Trybunału, a przede wszystkim jego prezesa - powiedział Duda.

3. "Naruszeniem konstytucji jest bez wątpienia stwierdzenie, że kogoś nowa ustawa o TK nie obowiązuje"

- TK nie tylko mógł, ale wręcz powinien zastosować tę ustawę. Sejm podjął określone działania. Stworzył procedurę dla Trybunału - powiedział Duda.- Większość parlamentarna podjęła decyzję, żeby ustawa weszła w życie z dniem jej ogłoszenia. W przeszłości (...) Trybunał w różny sposób podchodził do braku vacatio legis. (...) Z kolei naruszeniem konstytucji jest bez wątpienia stwierdzenie, że kogoś ta ustawa nie obowiązuje - dodał prezydent.

4. "Apelują do mnie: >>Panie prezydencie, niech pan złamie konstytucję, niech w Trybunale będzie 18 sędziów<<"

Duda po raz kolejny mówił, że zaprzysiężenie trzech sędziów TK wybranych przez PO byłoby niekonstytucyjne. - Więc wszyscy ci, którzy zwracają się do mnie z tego typu żądaniami, wprost apelują do mnie: "Panie prezydencie, niech pan złamie konstytucję, niech w Trybunale będzie 18 sędziów" - powiedział.

5. "Czy ktokolwiek twierdzi, że w USA naruszane są demokratyczne standardy?"

Prezydent porównał spór o Trybunał Konstytucyjny do problemu z obsadą jednego ze stanowisk w Sądzie Najwyższym USA.

- To oznacza, że tego rodzaju spory nie są w demokracjach niczym nadzwyczajnym. Czy ktokolwiek twierdzi, że w USA naruszane są demokratyczne standardy? - pytał Duda.

Problem w tym, że amerykański Sąd Najwyższy nie został zablokowany. - Trybunał Konstytucyjny w Polsce też nie - stwierdził prezydent.

6. "Prezydent Andrzej Duda nie będzie siedział pod żyrandolem"

Dziennikarze pytali również o częste loty prezydenta do Krakowa. Wcześniej PiS zarzucał Donaldowi Tuskowi, że służbowo lata do rodziny w Sopocie.

- Niektórzy chcieliby, aby prezydent Andrzej Duda w ogóle się nie ruszał, tkwił w Pałacu, przez pięć lat nic nie robił i tylko siedział pod żyrandolem. Prezydent Andrzej Duda nie będzie siedział pod żyrandolem. Mam różne obowiązki, również reprezentacyjne - odparł prezydent.

7. "Nie powinienem używać tego cytatu. Dziś sformułowałbym to inaczej"

Odnosząc się do swojej wypowiedzi z Otwocka, gdzie w kontekście opozycji użył cytatu "ojczyznę dojną racz nam wrócić panie", Duda powiedział, że "dziś sformułowałby to inaczej".- Przyznaję, to były słowa niepotrzebne - stwierdził na zakończenie wywiadu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Szybki QUIZ: Co wiesz o prezydencie Polski? [5 pytań]

 

Córka prezydenta Andrzeja Dudy ma na imię: Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: