"Lewaczki" chcą prawa do aborcji, ale kto częściej się na nią decyduje? Zaskakujące wyniki badania CBOS

1. CBOS rozmawiał z Polkami, które dokonały aborcji 2. Na aborcję najczęściej decydowały się Polki o prawicowych poglądach 3. Sondaż CBOS przeprowadzono w 2013 roku

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Episkopat Polski apeluje o całkowity zakaz aborcji, czemu wtórują środowiska prawicowe. Jak się jednak okazuje - według badania CBOS sprzed 3 lat - Polki o konserwatywnych poglądach decydowały się na zabieg usunięcia ciąży częściej, niż te o lewicowej orientacji politycznej.

Analiza Centrum Badania Opinii Społecznej obejmuje okres od listopada 2012 r. do kwietnia 2013 r

W badaniu wzięło udział 3576 dorosłych Polek.

Decydują wiek i poglądy

Odsetek kobiet, które przerwały ciążę, jest wyższy w starszych grupach wiekowych. Najwięcej respondentek, które zdecydowały się na aborcję, było w wieku od 55 do 64 lat.

Pewnym zaskoczeniem jest zależność między przerwaniem ciąży a poglądami politycznymi. Spośród respondentek o orientacji prawicowej 36 proc. przyznało się do wykonania aborcji przynajmniej raz w życiu. Wsród kobiet deklarujących poglądy lewicowe do przerwania ciąży przyznało się z kolei 27 proc.

Odsetek kobiet dokonujących aborcję w zależności od poglądów politycznych Create your own infographics

Co ciekawe, częściej na aborcję decydowały się również Polki, które uczestniczą w praktykach religijnych. Wśród ankietowanych kobiet, które w ogóle nie biorą udziału w obrzędach, 18 proc. przyznało się do aborcji. Tymczasem wśród praktykujących kilka razy w tygodniu do przerwania ciąży przyznało się 28 proc. Tutaj zaznaczono jednak, że ze względu na małe liczebności szacunki są obarczone dużym błędem. W raporcie czytamy , że we wcześniejszych badaniach CBOS prawicowe poglądy oraz religijne zaangażowanie sprzyjały ruchom "pro-life".

List biskupów

3 kwietnia odczytano w kościołach list Episkopatu Polski, w którym biskupi zaapelowali o zaostrzenie prawa aborcyjnego.

"Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych" - nawoływali kapłani

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: