"Sonda 2" murowanym hitem w TVP? Program Lisa wypadał lepiej. DUŻO lepiej

1. "Sonda 2" ma dwa razy mniej widzów niż "Tomasz Lis na żywo" 2. "Teleranek" gromadzi przed ekranem niewiele dzieci 3. Stare formaty przegrywają z konkurencją

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Powrót zdjętych przed laty programów miał być jedną z kluczowych zmian we wiosennej ramówce TVP. Najnowsze wyniki oglądalności pokazują jednak, że stare formaty osiągają niskie wyniki oglądalności w porównaniu z konkurencją.

"Teleranek", który wrócił po 6 latach do TVP1, ogląda średnio 333 tys. osób przy udziale wynoszącym 4,04 proc. w grupie wszystkich widzów i 3,05 proc. w grupie komercyjnej 16-49 - wynika z badań Nielsen Audience Measurement. Grupa docelowa, czyli dzieci w wieku od 4 do 14 lat liczy zaledwie 24 tys. widzów.

Słabe wyniki oglądalności

Słabe wyniki odnotowały również pozostałe programy, które po latach zostały przywrócone do TVP decyzją nowego zarządu. Duże nadzieje pokładano zwłaszcza w popularnonaukowym cyklu "Sonda 2".

O ile pierwszy odcinek wyemitowany w TVP2 14 marca o godzinie 21.50 zgromadził przed ekranami 1,34 mln widzów, o tyle drugi, który rozpoczął się tego samego dnia o godzinie 22.15, obejrzało już o 400 tys. osób mniej (ok. 940 tys. widzów).

Średnia odcinków po trzech tygodniach wynosi 1,03 mln widzów. Jak zauważa serwis Wirtualne Media , pierwszy odcinek serii, chociaż odnotował jak dotąd najlepsze wyniki ze wszystkich, sporo traci do nadawanego w tym czasie programu publicystycznego "Tomasz Lis na żywo". Cykl ten, emitowany do końca stycznia, w okresie od września 2015 r. gromadził średnio 2,18 mln widzów.

Wysoką oglądalnością nie cieszy się również emitowany w TVP1 program "Pegaz" poświęcony sztuce i kulturze. Średnia liczba widzów po pierwszych odcinkach wynosi zaledwie 224 tys. widzów, co przekłada się na 2,56 proc. udziału w rynku w grupie wszystkich widzów i 1,98 proc. w grupie 16-49 lat.

TVP przegrywa z konkurencją

W paśmie nadawania reaktywowanych programów, TVP przegrywa walkę o widza z największymi stacjami komercyjnymi. W czasie emisji "Teleranka" stacja TVN, która nadaje wtedy "Dzień Dobry TVN", osiąga udział w rynku na poziomie 14,44 proc. Polsat odnotowuje wówczas 7,26 proc.

Podczas emisji "Sondy 2" średni udział TVP2 w rynku wynosi 8,31 proc. W paśmie nadawania programu liderem jest TVN z udziałem wynoszącym 15,64 proc. Druga jest stacja Polsat z wynikiem 15,35=6 proc.

W zestawieniu z konkurencją daleko w tyle zostaje "Pegaz". Podczas nadawania programu TVP1 osiąga udział w rynku na poziomie 2,56 proc. W tym czasie liderem oglądalności jest inny program Telewizji Polskiej - TVP2 z wynikiem 9,33 proc. Drugi jest TVN (8,07 proc.), a trzeci Polsat (6,73 proc.).

Powrót starych formatów

Po tym jak Jacek Kurski objął fotel prezesa TVP, w ramówce stacji przeprowadzono duże zmiany. W ich wyniku zostały przywrócone programy zdjęte przed laty z anteny. "Teleranek", "Sonda 2" oraz "Pegaz" miały wpisywać się w nową misję telewizji publicznej.

Nowy zarząd TVP zapowiedział, że w planach jest również przywrócenie kultowego teleturnieju "Wielka Gra". Program prowadzony przez Stanisławę Ryster został zdjęty z wizji w 2006 roku decyzją ówczesnego prezesa stacji Bronisława Wildsteina.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: