Gliński zainaugurował Rok Sienkiewicza, ale bez wnuczki pisarza. Nie dostała zaproszenia

1. We wtorek minister Gliński zainaugurował w Oblęgorku Rok Sienkiewicza 2. Na uroczystości nie zaproszono rodziny noblisty, w tym jego wnuczki 3. Wcześniej Jadwiga Sienkiewicz dała się sfotografować na pikiecie KOD-u

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasMinister kultury Piotr Gliński zainaugurował we wtorek Rok Henryka Sienkiewicza. Uroczystość odbyła się w Oblęgorku - w pałacyku pisarza. Wicepremier wygłosił podniosłą mowę, zapomniano tylko o jednym - zaproszenia na inaugurację nie otrzymała mieszkająca po sąsiedzku wnuczka polskiego noblisty. O sprawie informuje kielecka "Gazeta Wyborcza" .

"Nie ma Ojczyzny bez honoru"

Gliński zasługi Sienkiewicza wymieniał przez kilkanaście minut. - Nie ma Ojczyzny bez honoru, i nie ma Ojczyzny bez Boga. Sienkiewicz nieustannie o tym przypominał. I dziś, w czasach trochę złudnego pokoju, też mimo wszystko musimy to robi. Mimo że wielu Polaków uważa, że te wartości są niepotrzebne - przytacza słowa ministra kieleckie wydanie "Gazety Wyborczej ".

Wspominał też własne dzieciństwo, które upłynęło pod znakiem naśladowania bohaterów "Trylogii".

Rodzina Sienkiewicza nieprzychylnie o rządach PiS

- Nie chcę tego komentować. Gdyby zaproszenie do nas dotarło, na pewno przyszlibyśmy na to spotkanie - powiedziała Anna Dziewanowska, prawnuczka pisarza.

Być może brak zaproszenia ma związek ze stosunkiem rodziny Sienkiewicza do rządów PiS. Jadwiga Sienkiewicz wypowiadała się o nich nieprzychylnie. W grudniu zdjęcie 89-latki, pikietującej wraz z KOD-em pod urzędem wojewódzkim w Kielcach, stało się hitem internetu.

- Rozróżnianie ludzi według tego, jak rozumieją patriotyzm - na zasadzie: "Ten, kto ma inne zdanie, to wróg" - uważam za absurd. Tak samo jak szukanie wszędzie wrogów... Jestem uczulona na łgarstwo i na fałsz - komentowała w rozmowie z "Wyborczą". .

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: