Posłanki piszą do Pierwszej Damy ws. aborcji. "Prosimy o zajęcie stanowiska"

1. "Efektem ustawy będzie rozwój podziemia aborcyjnego" - piszą posłanki 2. To fragment listu Nowoczesnej do Agaty Dudy o projekcie "ustawy aborcyjnej" 3. Posłanki chcą, by Pierwsza Dama wypowiedziała się na temat jego treści

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas"Według sondaży, aż 66 proc. Polaków sprzeciwia się zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Choć złożony w Sejmie projekt nowej ustawy ma charakter obywatelski, zarówno rząd, Prawo i Sprawiedliwość oraz Prezydent RP deklarują poparcie dla niego" - piszą posłanki Nowoczesnej w liście, pod którym podpisały się m.in. Kamila Gasiuk-Pihowicz, Katarzyna Lubnauer i Paulina Hennig-Kloska.

Dalej czytamy, że "ustawa, obowiązująca od ponad 20 lat, jest owocem kompromisu wielu środowisk, w tym także kościelnych". Posłanki przypominają też słowa, jakimi obowiązujące przepisy prawne opisał Lech Kaczyński. - Uważam, że osiągnięty kompromis jest kompromisem, którego nie wolno naruszać. Powtarzam, nie wolno naruszać - stwierdził niegdyś były prezydent.

Przeczytaj też: "Pierwsza Dama w ogóle nie udziela wywiadów. Dlaczego?"

"Jesteśmy przekonane, że doskonale rozumie Pani dramatyczne konsekwencje, jakie na wiele kobiet sprowadzi nowa ustawa. Każda z nas może się znaleźć w sytuacji, w której zostanie zmuszona, by urodzić dziecko ciężko upośledzone lub będące owocem gwałtu" - przekonują posłanki.

I dodają: "Radykalne zaostrzenie prawa antyaborcyjnego nie spowoduje zmniejszenia liczby aborcji, niezależnie od ich przyczyn. Efektem radykalizacji ustawy będzie rozwój podziemia aborcyjnego ze wszystkimi jego patologiami oraz jeszcze większe cierpienie kobiet i ich najbliższych".

"Jest Pani Pierwszą Damą, osobą dla nas, kobiet, ważną i znaczącą" - piszą parlamentarzystki. Dlatego na koniec swojego listu proszą Agatę Dudę o "zajęcie stanowiska w tej sprawie oraz o spotkanie, na którym będziemy mogły omówić sposoby rozwiązania tego bardzo poważnego problemu".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy Agata Duda powinna zabrać głos ws. projektu wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji?
Więcej o: