Radio ZET nieoficjalnie: Prezes Lotosu zostanie odwołany 13 kwietnia. Zastąpi go poseł PiS

1. Paweł Olechnowicz kierował Lotosem od 14 lat2. Radio ZET: 13 kwietnia dojść do wymiany szefa spółki 3. Kandydatem na jego miejsce jest poseł PiS Andrzej Jaworski

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPaweł Olechnowicz na stanowisku szefa spółki przetrwał rządy Leszka Millera, Marka Belki, Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego, Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Przez 14 lat miał też nad sobą 12 ministrów skarbu.

Dwa miesiące temu zmieniono Radę Nadzorczą Lotosu; jak podaje Radio ZET, podobny los może teraz spotkać Olechnowicza. Według nieoficjalnych informacji na najbliższym posiedzeniu zarządu - które odbędzie się 13 kwietnia - jego miejsce ma zająć Andrzej Jaworski, obecny przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Poseł PiS od lat należy do zaciekłych krytyków prezesa Lotosu.

W rozmowie ze stacją datę spotkania zarządu potwierdził rzecznik spółki. Marcin Zachowicz odmówił jednak odpowiedzi na pytanie, czy w planach posiedzenia są zmiany w zarządzie. "Prezesa Olechnowicza bronią związki zawodowe Lotosu. 30 marca wysłały w tej sprawie pismo do premier Beaty Szydło, a także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego" - przypomina Radio ZET.

Posada prezesa Lotosu wiąże się z rocznymi zarobkami ok. 1,5 mln zł.

PiS wymienia prezesów spółek

Jaworski to zresztą nie pierwszy człowiek PiS, który trafi do rady nadzorczej Lotosu. Wcześniej jej członkiem został Dariusz Figura, radny klubu PiS w Warszawie.

To oczywiście nie wszystko. Wymiana kadr w spółkach skarbu państwa rozpoczęła się z dniem objęcia władzy przez nowy rząd.

W pierwszych dniach stycznia nowym prezesem Telewizji Polski został Jacek Kurski. Wojciech Jasiński, były minister skarbu w rządzie PiS i członek zarządu PKO BP, objął funkcję prezesa PKN Orlen.

Innym przykładem jest Dariusz Kaśkow, działacz PiS, który od początku bieżącego roku jest prezesem spółki Energa. Najmłodszym w historii prezesem PZU został natomiast podsekretarz stanu w latach 2006-2006, Michał Krupiński.

Zmiany nastąpiły też w Polskich Kolejach Państwowych. Prezesem PKP Cargo został kandydat PiS do Sejmu i Europarlamentu Maciej Libiszewski, a szefem PKP Informatyka - działacz PiS z Lublina, Tomasz Miszczuk.

Nie tylko prezesi

Zmian kadrowych dokonano też na niższych szczeblach. Szefem ds. bezpieczeństwa w PKN Orlen został były ochroniarz Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło, Zbigniew Lasek. Janina Goss, przyjaciółka prezesa PiS, zasiadła z kolei w radzie nadzorczej spółki energetycznej PGE.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: