Incydent w kościele św. Anny. Poseł PiS składa zawiadomienie do prokuratury

1. Poseł PiS złożył w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa 2. Chodzi o zakłócenie przebiegu mszy w kościele św. Anny w Warszawie 3. Grupa kobiet opuściła kościół w proteście przeciw zakazowi aborcji

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW niedzielę w trakcie odczytywania listu Episkopatu o "pełnej ochronie życia" kilkanaście osób, głównie kobiet, opuściło kościół św. Anny w Warszawie, wykrzykując przy tym hasła: "skandal!" czy "tego nie da się słuchać". Była to forma protestu przeciwko planom wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji w Polsce.

Zobacz wideo

Inicjatywa była oddolna, ale nie spontaniczna. Treść listu biskupów opublikowana została jeszcze przed jego odczytaniem w świątyniach, a kobiety swoją akcję zaplanowały z wyprzedzeniem, informując o niej za pośrednictwem mediów społecznościowych i wzbudzając zainteresowanie mediów.

Zdaniem posła PiS Stanisława Pięty zachowanie kobiet podlega pod 195. artykuł Kodeksu Karnego. Jest w nim mowa o tym, że osoba przeszkadzająca w publicznym wykonywaniu aktu religijnego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

"Nie można tolerować tego rodzaju wybryków. Bezczynność organów państwowych mogłaby stanowić zachętę dla osób o poglądach skrajnych, które nie potrafią uszanować uczuć religijnych wiernych, gotowe są zakłócać nabożeństwo, przerywać modlitwę i prowokować do awantur w obiektach sakralnych" - napisał Pięta w oświadczeniu cytowanym przez serwis niezalezna.pl .

Sprawa incydentu w kościele św. Anny trafiła do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście. W uzasadnieniu zawiadomienia Pięta napisał, że "niezidentyfikowana grupa osób, poprzez głośne wykrzykiwanie, a następnie prowokacyjne opuszczenie kościoła, utrudniała i zakłócała prawidłowe prowadzenie obrzędu mszy świętej".

Wyszły z kościoła w proteście przeciwko zakazowi aborcji. Czy to dobra forma wyrażania sprzeciwu?

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: