Antybiotyki w paszy dla koni z Janowa. "Rz": Nie miały prawa się tam znaleźć

1. W paszy podawanej koniom w Janowie Podlaskim znaleziono antybiotyki 2. Preparatów używa się m.in. w przemysłowej hodowli drobiu 3. "Rz": Antybiotyk nie miał prawa znaleźć się w owsie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW sobotę w stadninie w Janowie Podlaskim padła druga klacz należąca do Shirley Watts, żony perkusisty zespołu Rolling Stones. Przyczyną śmierci Amry był skręt jelit. W połowie marca ten sam los - z powodu "nagłego zachorowania" - spotkał Prerię. Rozległy skręt jelit stwierdzono także u klaczy Pianissimy, która padła w stadninie w październiku 2015 roku.

Według ustaleń "Rzeczpospolitej", po zgonie Prerii nowy szef stadniny w Janowie - Marek Skomorowski - zlecił Instytutowi Weterynarii w Puławach badanie paszy, jaką karmiono konie. Analizie poddano owies, siano i paszę przemysłową. Ekspertyza wykazała, że w próbkach owsa znajdowały się niedopuszczalne i niebezpieczne dla koni antybiotyki, które dodaje się do pasz dla kurcząt rzeźnych. Jeden z antybiotyków miał być w bardzo wysokim stężeniu.

"To mógł zrobić tylko człowiek, by zaszkodzić zwierzętom"

- Ten antybiotyk nie miał prawa znaleźć się w owsie podawanym koniom. Nie potrafimy racjonalnie wytłumaczyć, jak mógł się tam znaleźć. To mógł zrobić tylko człowiek, by zaszkodzić zwierzętom - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" osoba znająca wyniki badań.

Ekspertyzę dostała już prokuratura, która prowadzi postępowanie w sprawie śmierci klaczy. Instytut Weterynarii bada również pasze, które podawano Amrze, a także żywność podawaną innym koniom w stadninie.

Okoliczności śmierci Amry

Z informacji podawanych przez Marka Szewczyka , dziennikarza i wieloletniego redaktora naczelnego magazynu "Koń Polski", wynika, źrebna klacz miała zostać przewieziona do kliniki koni SGGW w Warszawie na poród bez wiedzy właścicielki.

Po powrocie do Janowa Podlaskiego wystąpiły objawy kolki i klacz ponownie transportowano do Warszawy (ok. 180 km w jedną stronę). U zwierzęcia doszło do skrętu okrężnicy wielkiej i nie udało się go uratować. Wyniki sekcji zwłok potwierdzają, że klacz padła przez zatrucie organizmu spowodowane zapewne skrętem okrężnicy.

Obie klacze - Preria i Amra - należały do stadniny koni Halsdon Arabians, której właścicielką jest stała bywalczyni dorocznej aukcji koni arabskich Pride of Poland w Janowie Podlaskim Shirley Watts, żona perkusisty zespołu Rolling Stones. Oba konie zostały niegdyś kupione przez Watts właśnie na aukcjach w Janowie.

Odwołani prezesi stadnin

Prezesi stadnin koni arabskich: Marek Trela z Janowa Podlaskiego i Jerzy Białobok z Michałowa oraz inspektor ds. hodowli koni Anna Stojanowska zostali zdymisjonowali przez prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych 19 lutego. Decyzja ta spotkała się z oburzeniem środowiska w kraju i za granicą, wiele krytycznych głosów padło ze strony polityków opozycji i mediów.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy zarząd stadniny powinien ponieść konsekwencje ostatnich wydarzeń?
Więcej o: