Kim jest: Były europoseł i były prezydent Warszawy. Obecnie przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego. "Zbił fortunę na handlu dziełami sztuki i grze w kasynie, dziś jest właścicielem sporej wielkości gospodarstwa rolnego" - informuje "Gazeta Wyborcza" .
Paweł Piskorski Fot. Gazeta.pl
Działalność w raju podatkowym: Z danych, do których dotarli dziennikarze, wynika, że Piskorski zwrócił się do firmy Taxways, współpracującej z kancelarią Fonseca, a ta sprzedała mu spółkę Stardale Managment, zarejestrowaną w Panamie. W tym kraju podatek dla dochodów uzyskanych poza granicami ma zerową stawkę, a koszt założenia firmy zaczyna się już od tysiąca dolarów. W 2013 r. polski oddział firmy Taxways poprosił Mossack Fonseca o założenie dla Stardale Managment konta w panamskim banku.
W dokumencie z 5 sierpnia 2013 r. bank FPB Panama potwierdził, że Piskorski jest jego klientem. Zdaniem dziennikarzy, Piskorski nie chciał, by o jego panamskim koncie dowiedziały się banki w Polsce. Dlatego zadeklarował, że pieniądze będzie przelewał z banku UBS w Szwajcarii. Z dokumentów wynika, że w ciągu pierwszego roku planował zasilić rachunek milionem dolarów.
Firma Stardale Managment nie osiągnęła nigdy przychodów. - Rachunek został otwarty i zamknięty - informuje Krzysztof Kubala, członek zarządu Taxways. Spółkę zdecydowano się wykreślić z rejestru na początku stycznia.
Jak się tłumaczy: Sądziłem, że (zagraniczna spółka - red.) może być pomocna w planowanym projekcie biznesowym - mówi Piskorski "Gazecie Wyborczej" . Polityk twierdzi też, że nigdy nie zarządzał osobiście Stardale Managment, a firma przez cały czas pozostawała "martwa". - Bez podjęcia jakiejkolwiek działalności została zlikwidowana. Nie miałem żadnego obowiązku zgłaszania istnienia tej spółki polskim służbom skarbowym - mówi Piskorski.
Kim jest: Współwłaściciel Grupy ITI, posiadającej m.in. telewizję TVN, portal Onet czy aplikację Zumi.
Mariusz Walter Gazeta.pl
Działalność w raju podatkowym: Grupa ITI zarejestrowana jest w Luksemburgu, w jej sprawozdaniach finansowych "roi się od firm znajdujących się na egzotycznych wyspach" - donoszą dziennikarze "Wyborczej". Nazwisko Waltera w Panama Papers pojawia się w spisach udziałowców dwóch firm - Global Director Services i Dimension Communications. Obie były zarejestrowane na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. I wykreślone z rejestru w październiku 2015 roku. Walter nie zgłosił ich fiskusowi, bo - jak twierdzi - "nie miał w nich udziałów".
Prócz Waltera, udziałowcami Global Director Services była Fundacja Nasturtium z Liechtensteinu oraz Bruno Valsangiacomo (członek zarządu ITI - red.). - Nasturtium Fundation została założona zgodnie z prawem Liechtensteinu. Jej celem jest zapewnienie środków utrzymania dla mnie oraz mojej rodziny - wyjaśnia Walter.
Jak się tłumaczy: - Od zawsze byłem i jestem polskim rezydentem podatkowym płacącym podatki dochodowe od osób fizycznych w Polsce, których wysokość w ostatnich 15 latach wyniosła kilkadziesiąt milionów złotych - stwierdził Walter w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" .
Kim jest: Właściciel firmy Profus Managment, zajmującej się m.in. handlem paliwami i sprzętem wojskowym. Profus jest również menedżerem piłkarskim i wydawcą tygodnika "Piłka Nożna".
Marek Profus Gazeta.pl
Działalność w raju podatkowym: Z Panama Papers wynika, że Profus, za pośrednictwem kancelarii Fonseca, zarejestrował spółkę na Bahamach na początku 1993 roku. Jego zdaniem, "spółka ta nigdy nie podjęła faktycznej działalności i od dnia założenia do chwili obecnej nie została przez nią zrealizowana nawet jedna transakcja".
Co ciekawe, Profus w 2011 roku zniknął z list najbogatszych Polaków, publikowanych przez "Wprost" i "Forbesa". Powód? Zdaniem "Gazety Wyborczej" jego majątku "nie sposób oszacować".
Jak się tłumaczy: Profus twierdzi, że nigdy nie prowadził "optymalizacji podatkowej przy pomocy firm zlokalizowanych za granicą". - Od początku prowadzenia mojej działalności wyznaję zasadę, że podatki winny być płacone w kraju, w którym prowadzi się działalność - uważa Profus .
Czytaj więcej: Polacy w rajach podatkowych, czyli dziennikarskie śledztwo. "Bo taka była moda"
Szybki QUIZ: Co wiesz o "kwitach z Panamy"? (Panama papers) [5 pytań] Ile pieniędzy może ukrywać Władimir Putin według przecieku 'kwitów z Panamy'? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ