Panama Papers: Premier Islandii przerywa wywiad i wychodzi. "Wrobiliście mnie!" [WIDEO]

1. Premier Islandii przerwał wywiad dla szwedzkiej telewizji i wyszedł 2. Dziennikarze zapytali go o związki z firmą, która korzysta z raju podatkowego3. Wg ustaleń dziennikarzy premier jest zamieszany w aferę Panama Papers

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas"Wrobiliście mnie w ten wywiad pod fałszywym pretekstem" - denerwował się Sigmundur David Gunnlaugsson i wyszedł. Zarzucił też dziennikarzom, że zadają nieodpowiednie pytania. Jak pisze The Guardian , poszło o zarejestrowaną za granicą firmę, której udziałowcami byli premier i jego żona.

Interesy premiera Islandii budzą duże wątpliwości w świetle ustaleń z międzynarodowego śledztwa dziennikarskiego ws. tzw. Panama Papers, czyli dokumentów, które pokazują, jak politycy i inne sławne osoby korzystali z rajów podatkowych i ukrywali miliony.

Gigantyczny wyciek danych. Raje podatkowe i takie nazwiska: Putin, Poroszenko, Asad, Messi... >>>

"Sprzedał firmę żonie, za 1 dolara"

"David Gunnlaugsson (...) wraz z żoną byli udziałowcami spółki na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, do której należały warte miliony dolarów obligacje trzech największych islandzkich banków. Później Gunnlaugsson sprzedał udziały żonie za dolara, a gdy banki wpadły w tarapaty po wybuchu kryzysu finansowego w 2008 r., spółka ta stała się ich wierzycielem. W zeszłym roku rząd Gunnlaugssona prowadził z wierzycielami banków negocjacje, ale premier nie ujawnił, że negocjuje praktycznie sam ze sobą. W rozmowie z należącą do ICIJ redakcją "Reykjavik Media" zaprzeczył, że jego aktywa wpłynęły na decyzje polityczne" - wyjaśnia "Gazeta Wyborcza" , której dziennikarze także brali udział w śledztwie.

Zagraniczne media piszą, że Gunnlaugsson może zostać zmuszony do rezygnacji w związku z Panama Papers.

The Guardian opublikował nagranie z incydentu podczas wywiadu:

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Szybki QUIZ: Co wiesz o "kwitach z Panamy"? (Panama papers) [5 pytań] W "kwitach z Panamy" znalazły się wzmianki o Polakach. Których? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: