W siedmiu państwach na świecie aborcja jest całkowicie zabroniona. Polska będzie ósmym?

Lista państw całkowicie zakazujących aborcji jest krótka, a światowy trend zmierza ku rozluźnianiu prawa aborcyjnego. Środowiska pro-life i władze PiS chcą, by Polska była wyjątkiem.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasCałkowity zakaz przerywania ciąży i groźba kary - nawet więzienia - za aborcję obowiązuje w Salwadorze, Nikaragui, Gwatemali, Chile, Watykanie, Dominikanie oraz na Malcie. Bardzo ostre prawo, dopuszczające aborcje tylko dla ratowania życia matki, obowiązuje w ponad 30 krajach, z których jedynym państwem europejskim jest Irlandia.

Poza tym ostatnim krajem, Polska ma najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne w Europie. Tymczasem m.in. Beta Szydło i Jarosław Kaczyński zapowiedzieli poparcie dla ustawy, przygotowanej przez środowiska antyaborcyjne, która ma wprowadzić całkowity zakaz przerywania ciąży.

Jeśli ustawa zostanie wprowadzona w takim kształcie, jak została napisana , prawo aborcyjne będzie w Polsce bardziej restrykcyjne, niż w Iranie, Kolumbii czy Pakistanie.

Eksperci zwracają uwagę, że zaostrzanie prawa aborcyjnego jest bardzo szkodliwe, ponieważ wcale nie obniża liczby przeprowadzanych zabiegów, a jedynie zmusza kobiety do wykonywania ich nielegalnie, co jest niebezpieczne dla ich zdrowia, a nawet życia.

Badanie, przeprowadzone przez Światowa Organizację Zdrowia (WHO) w 2012 roku pokazały, że ograniczenie prawa do aborcji nie miało prawie żadnego wpływu na liczbę przerwanych ciąż.

W niedzielę w Warszawie odbędzie się protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, zorganizowany partię Razem. Na Facebooku ponad 10 tys. osób zadeklarowało udział w manifestacji.

Zobacz, jak wygląda mapa praw aborcyjnych na świecie>>>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: