Dziennikarze dotarli do byłej żony przywódcy IS? "Al-Baghdadi był normalnym, rodzinnym człowiekiem"

1. 28-latka twierdzi, że była żoną lidera Państwa Islamskiego 2. Kobieta ukrywa się z dziećmi w Libanie, niedawno wypuszczono ją z aresztu 3. "Wyszłam za normalnego człowieka, nauczyciela" - wspomina

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSaga al-Dulaimi dostała w konserwatywnej i zamożnej rodzenie w Bagdadzie. Gdy jej pierwszym mąż umarł i została wdową, ojciec postanowił znaleźć jej kolejnego męża. Wybrał Hishama Mohammad, który później miał przybrać imię Abu Bakr al-Baghdadi i obwołać się kalifem.

- Nie zauważyłam, żeby był zaangażowany w jakąkolwiek działalność - mówi Saga. - Nie był zbyt rozmowny i nie mówił o swojej przeszłości. Widywaliśmy się wieczorami, gdyż w ciągu dnia był na uniwersytecie, gdzie nauczał o Islamie - wspomina. - Czasem znikał na kilka dni - dodaje.

Saga twierdził, że mąż kochał i bardzo dobrze traktował dzieci. Jednak nie była szczęśliwa w związku - Mohammad miał już jedną żonę, której nie powiedział, że żeni się ponownie. Po trzech miesiącach Saga odeszła od Mohammada. Była wtedy w pierwszym miesiącu ciąży, o czym oboje jeszcze nie wiedzieli. - Nie kochałam go, nasz związek był płytki - przyznaje w wywiadzie.

 

Była żona twierdzi, że al-Baghdadi nie angażował się w żaden sposób w ruch oporu przeciwko amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku. - Był normalnym, rodzinnym człowiekiem. To, w jaki sposób stał się przywódcą organizacji terrorystycznej - mówi.

- Ostatni raz rozmawialiśmy w 2009 roku. Chciał, żebym wróciła do niego - wspomina kobieta. Później al-Baghdadi odkrył, że Saga wychowuje jego córkę, Hagar.

"Gdy dowiedziałam się o moim mężu, byłam w szoku"

W 2013 roku Saga udała się do Damaszku, gdzie mieszkał jej ojciec. Została aresztowana przez syryjskie służby bezpieczeństwa, które oskarżały jej ojca o współpracę z rebeliantami. Została wypuszczona po pół roku w ramach wymiany więźniów z organizacją al-Nusra (syryjska cześć Al-Kaidy).

Kobieta uciekła do Libanu, gdzie ponownie ją aresztowano - tym razem za nielegalne przekroczenie granicy. Tam władze pokazały jej zdjęcia al-Baghdadiego, a Saga rozpoznała w nim swojego męża. - Byłam w szoku - stwierdziła. Testy DNA w Libanie miały potwierdzić, że Hagar rzeczywiście jest córką lidera IS.

Wypuszczono ją z więzienia ponad rok później, a pierwszą i jak dotąd jedyną ekipą dziennikarską, z którą zgodziła się rozmawiać, byli reporterzy szwedzkiego dziennika "Expressen" .

Czy Saga jest żoną al-Baghdadiego? Są wątpliwości

Większość mediów, powołując się na libańskie władze i dziennikarzy "Expressen", opisuje Sagę jako byłą żonę al-Baghdadiego. Ale wątpliwości ma m.in. zajmujący się Bliskim Wschodem reporter " "New York Times" .

Dziennikarz zwraca uwagę, że byli współpracownicy przywódcy IS zgodnie mówią, że ma dwie żony i nie wymieniają wśród nich Sagi. Poza tym kobieta nazywa rzekomego męża Hishamą Mohammadem, chociaż jego prawdziwe nazwisko brzmi Ibrahim Awwad Ibrahim al-Badri.

Poza tym kobieta utrzymuje, że mąż nie był zaangażowany w działalność przeciwko amerykanom w trakcie inwazji na Irak. Tymczasem w 2003 roku al-Baghdadi prawdopodobnie był już wysoko w hierarchii Al-Kaidy.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: