Punkty karne to druga obok mandatu forma kary dla kierowcy za złamanie przepisów ruchu drogowego. Liczba punktów za poszczególne wykroczenia jest dokładnie określona i waha się od 0 do 10. Za spowodowanie kolizji dostaniesz od policji 6 punktów karnych, za wyprzedzanie na pasach - 10, za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h - również 10, za przekroczenie podwójnej linii ciągłej - 5, za przejechanie na czerwonym świetle - 6 punktów.
Informacje, ile punktów karnych otrzymasz za konkretne przewinienie, znajdziesz tutaj>>>
Punkty karne znajdują się na naszym koncie przez 12 miesięcy od dnia, w którym je otrzymaliśmy. Po tym czasie są anulowane. Jeśli w ciągu roku przekroczysz limit 24 punktów karnych, zostaniesz skierowany na egzamin sprawdzający (teoretyczny i praktyczny). Jeśli go nie zdasz, stracisz prawo jazdy.
Nie. W internecie jest wiele firm, które oferują możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych w zamian za wysłanie kosztownego esemesa. To jedynie próby wyłudzenia pieniędzy. Punkty będzie można sprawdzić w internecie dopiero po 1 stycznia 2017 roku, kiedy Ministerstwo Cyfryzacji uruchomi zmodernizowaną wersję Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Każdy, kto ma prawo jazdy. Możesz sprawdzić jedynie liczbę punktów karnych na własnym koncie, nie zaś na cudzym.
Musisz pójść na komisariat policji. Wcześniej upewnij się telefonicznie, czy ma on połączenie z bazą danych - wykazem osób z punktami karnymi. Po okazaniu dowodu osobistego policjanci podadzą Ci liczbę punktów na twoim koncie.
Jeśli chcesz - możesz dostać zaświadczenie pisemne z informacją o liczbie swoich punktów karnych. Jeśli poruszasz się samochodem służbowym, twój pracodawca będzie wymagał takiego zaświadczenia. Aby je dostać, musisz jednak zapłacić 17 złotych w urzędzie gminy, w której znajduje się komisariat. Pieniądze można wpłacić także przelewem na konto urzędu. Zrób to przed wizytą na komisariacie i zabierz ze sobą potwierdzenie wpłaty.
Polskie prawo nie dopuszcza takiego rozwiązania. Liczby punktów nie sprawdzisz także podczas rutynowej policyjnej kontroli, gdy "drogówka" zatrzyma Cię na drodze.