Ruszył program 500+. Kolejki do urzędów, awaria systemu ZUS i pierwsze próby oszustwa

1. Od dzisiaj można składać wnioski w programie 500+ 2. Przed urzędami w całym kraju ustawiają się kolejki 3. Awarię miał system informacyjny ZUS

Polub i bądź na bieżąco!Do urzędów przyszły pierwsze osoby zainteresowane otrzymaniem 500 złotych na dziecko. W jaki sposób złożyć wniosek wyjaśniamy tutaj .

W Szczecinie kolejka zaczęła się ustawiać przed godz. 6. Tuż przed otwarciem Szczecińskiego Centrum Świadczeń liczyła około 60 osób. - Nie wiem na co pójdą te dodatkowe pieniądze, pewnie na bieżące wydatki - mówił nam ojciec dwójki dzieci, który stał przed SCŚ przy ulicy Kadłubka już o godzinie 7. Przyszedł osobiście, bo chociaż wniosek o dodatek na dziecko można składać przez internet, bał się że się pomyli. Więcej w relacji szczecin.wyborcza.pl .

W niektórych miejscach kolejek prawie nie było.

Na platformie ZUS "przerwa serwisowa"

Wniosków o wypłatę nie trzeba składać osobiście. Można to zrobić także przez internet. W Ministerstwie Cyfryzacji działa zespół, który przyjmuje takie wnioski. Pierwsze zaczęły spływać już w nocy.

Rano okazało się jednak, że system nie działa bezawaryjnie. Po wejściu na stronę widoczny był komunikat o niedostępności portalu z powodu przerwy serwisowej.

Platforma Usług Elektronicznych ZUSPlatforma Usług Elektronicznych ZUS fot. internet

Pierwsze próby oszustwa

Rano "Gazeta Wyborcza" pisała , że od początku kwietnia zacznie się prawdopodobnie najbardziej zmasowany atak internetowych oszustów na nasze dane i pieniądze.

Przed południem dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski poinformował, że doszło do pierwszej próby oszustwa. Przestępcy mieli skopiować stronę Ministerstwa Rodziny. Zatrzymano dwie osoby.

Jak podaje policja - fałszywe strony wyglądem niczym nie różniły się od tych, które zostały stworzone na potrzeby rządowego projektu. Niewielka różnica pojawiała się w nazwie podanej w adresie internetowym strony. Była ona trudna do wychwycenia przy pobieżnym oglądzie.

Po sprawdzeniu przez policjantów z wydziału do walki z cyberprzestępczością małopolskiej policji okazało się, że były to strony phishingowe, służące do wyłudzania danych oraz pieniędzy.

Jedna ze stron przy składaniu wniosku o przyznanie wsparcia finansowego wymagała podania numeru telefonu komórkowego, na który miał przyjść sms z kodem rzekomo koniecznym do pełnego uczestnictwa w procedurze. W rzeczywistości wpisanie kodu powodowało aktywowanie usługi sms premium i otrzymywanie kilku wiadomości tygodniowo, kosztujących kilka złotych każda.

Strony zostały zablokowane, policjanci ustalają, ile osób mogło zostać w ten sposób oszukanych.

Na trop oszustwa wpadła też stołeczna policja. Zatrzymano dwie osoby >>>

Policja apeluje o ostrożność i wskazuje, że opis programu rządowego znajduje się na oficjalnej stronie internetowej projektu: www.rodzina500plus.gov.pl. Informacji można także szukać na stronach internetowych gmin i instytucji pomocowych.

Ruszają busy 500+

Podczas porannej konferencji prasowej premier Szydło powiedziała, że przez internet złożono już ponad 20 tys. wniosków o świadczenie z programu 500 plus.

- Ruszamy w Polskę, ruszamy we wszystkich województwach, ruszają busy 500 plus, w których będzie można uzyskać wszystkie informacje na temat programu - dodała premier.

Program 500+

Program "Rodzina 500 plus" ruszył w piątek. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz online. Na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci, do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) wsparcie będzie przysługiwać także na pierwsze.

Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają świadczenia na 3,7 mln dzieci.

Miałe(a)ś problemy ze złożeniem wniosku, składałe(a)ś wniosek w nietypowym miejscu? Napisz o tym na Alert24.pl albo prześlij zdjęcia .

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!