Niebo nad tym miastem robi piorunujące wrażenie. Nie, to nie Pekin. Tutaj powietrze jest dużo gorsze

Zdjęcia przedstawiające smog nad Ałmaty, jednym z największych miast Kazachstanu, robią ogromne wrażenie. Powoduje go - oprócz zanieczyszczeń - zjawisko inwersji temperatur.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSmog nad Pekininem stał się w ostatnich latach niechlubną wizytówką miasta, ale chińskiej stolicy daleko do najbardziej zanieczyszczonych metropolii Indii czy Pakistanu. Nawet w tych miejscach smog rzadko wywiera aż tak piorunujące wrażenie jak ta panorama Ałmaty, największego miasta Kazachstanu.

Smog nad miastem Ałmaty. Fot. Igors Jefimovs / Wikimedia Commons

Jak bardzo niebezpieczne jest powietrze w mieście, które rywalizowało z Pekinem o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku? Raport firmy Mercer sprzed kilku lat określił je jako jedno z dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych, precyzyjne dane nie są jednak znane.

Panorama miasta Ałmaty. Fot. Shamil Zhumatov/ Reuters

Do uzyskania ponurej panoramy ze zdjęcia nie wystarczy jednak samo zanieczyszczone powietrze. Musi jeszcze zachodzić zjawisko inwersji temperatur.

Zjawisko znane z polskich gór

W normalnych warunkach, temperatura spada wraz ze wzrostem wysokości. Szczególnie w dolinach górskich zdarza się jednak, że wyżej położone ciepłe powietrze "więzi" pod sobą chłodniejsze, wraz z mgłą i zanieczyszczeniami - stąd tak znacząca różnica pomiędzy burym miastem i czystymi szczytami gór. Do inwersji temperatur dochodzi także w polskich górach.

Zjawisko ma jednak zgubne skutki dla niżej położonych miejscowości: według raportu Komisji Europejskiej, polskie miasta i tak należą do najbardziej zanieczyszczonych w całej Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o stężenie cząstek stałych oraz rakotwórczych benzopirenów. Sytuacja w górskich miejscowościach zaostrza się szczególnie właśnie w dni z inwersją temperatur, stężenie zanieczyszczeń może wtedy przekraczać kilkukrotnie to z ulic Warszawy czy Krakowa.

Na to naturalne zjawisko nie ma jednak rady. Walka z zanieczyszczeniem wymaga modernizacji sieci ciepłowniczej lub kotłów, kontroli jakości spalanego paliwa, ograniczenia ruchu samochodowego. Niestety, wiele miejscowości ignoruje problem jakości powietrza, obawiając się, że prawda o skali zagrożenia odstraszy turystów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: