Jest tylko jeden bezpieczny sposób, żeby sprawdzić, ile masz punktów karnych za przewinienia drogowe. Jak to zrobić?

Jeśli zbierzesz 24 punkty karne, stracisz prawo jazdy i będziesz ponownie zdawać egzamin. Jak sprawdzić, ile już masz punktów karnych - wyjaśniamy.

Czym są punkty karne?

Punkty karne to druga obok mandatu forma kary dla kierowcy za złamanie przepisów ruchu drogowego. Liczba punktów za poszczególne wykroczenia jest dokładnie określona i waha się od 0 do 10. Za spowodowanie kolizji dostaniesz od policji 6 punktów karnych, za wyprzedzanie na pasach - 10, za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h - również 10, za przekroczenie podwójnej linii ciągłej - 5, za przejechanie na czerwonym świetle - 6 punktów.

Punkty karne otrzymasz również za zignorowanie znaku drogowego, np. za zawracanie pomimo zakazu - 5 punktów karnych. Informacje, ile punktów karnych otrzymasz za konkretne przewinienie, znajdziesz tutaj .

Punkty karne znajdują się na naszym koncie przez 12 miesięcy od dnia, w którym je otrzymaliśmy. Po tym czasie są anulowane. Jeśli w ciągu roku przekroczysz limit 24 punktów karnych, twoje prawo do prowadzenia samochodu zostanie zawieszone. Zostaniesz skierowany na egzamin sprawdzający (teoretyczny i praktyczny).

Kto może sprawdzić liczbę punktów karnych na koncie?

Każdy, kto ma prawo jazdy. Możesz sprawdzić jedynie liczbę punktów karnych na własnym koncie, nie zaś na cudzym.

Jak to można zrobić?

Musisz pójść na komisariat policji. Wcześniej upewnij się telefonicznie, czy ma on połączenie z bazą danych - wykazem osób z punktami karnymi. Po okazaniu dowodu osobistego policjanci podadzą Ci liczbę punktów na twoim koncie.

Jeśli chcesz - możesz dostać zaświadczenie pisemne z informacją o liczbie swoich punktów karnych. Jeśli poruszasz się samochodem służbowym, twój pracodawca będzie wymagał takiego zaświadczenia. Aby je dostać, musisz jednak zapłacić 17 złotych w urzędzie gminy, w której znajduje się komisariat. Pieniądze można wpłacić także przelewem na konto urzędu. Zrób to przed wizytą na komisariacie i zabierz ze sobą potwierdzenie wpłaty.

Czy liczbę punktów karnych można sprawdzić telefonicznie?

Polskie prawo nie dopuszcza takiego rozwiązania. Liczby punktów nie sprawdzisz także podczas rutynowej policyjnej kontroli, gdy "drogówka" zatrzyma Cię na drodze.

Czy liczbę punktów karnych można sprawdzić w internecie?

Nie. W internecie jest wiele firm, które oferują możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych w zamian za wysłanie kosztownego esemesa. To jedynie próby wyłudzenia pieniędzy. Punkty będzie można sprawdzić w internecie dopiero po 1 stycznia 2017 roku, kiedy Ministerstwo Cyfryzacji uruchomi zmodernizowaną wersję Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!