Imamowie z Danii namawiają do zabijania i przestępstw. Jest reakcja rządu

1. Premier Danii chce stworzenia czarnej listy "siewców nienawiści" 2. Chodzi o imamów, którzy nawołują do zbrodni, co pokazała niedawno TV2 3. Wg TV4 w ośmiu meczetach namawiano m.in. do kamienowania kobiet

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasAbu Bilal Ismail, imam z duńskiego Aaarhaus namawiał wiernych m.in. do bicia dzieci, które odmawiają modlitwy i do kamienowania kobiet za cudzołóstwo. Dziennikarze telewizji TV2 nagrali wystąpienie duchownego w meczecie Grimhoj i wykorzystali w serialu dokumentalnym "Za kulisami meczetów". Dokument wzbudził w Danii olbrzymie kontrowersje.

 

- Jeśli zamężna albo rozwiedziona kobieta dopuści się cudzołóstwa, a nie jest dziewicą, powinniście ją ukamienować - instruuje imam na nagraniu. Namawia również do zabijania osób, które porzuciły islam.

"Zabijacie ich do ostatniego. Niech cierpią!"

Autorzy klipu promującego dokument w internecie przypominają, że ten sam imam w 2014 roku nawoływał w trakcie nabożeństwa do zabijania Żydów. - Zabijacie ich do ostatniego. Niech cierpią - grzmiał z mównicy. Poparł również działania ISIS i wprowadzenia szariatu. Jak twierdzą dziennikarze, około 22 ze 100 duńskich rekrutów, którzy wyjechali do Państwa Islamskiego, uczęszczało tam wcześniej na modlitwy.

Sam meczet stoi jednak na stanowisku, że nagranie z wypowiedzią imama zostało zmanipulowane przez dziennikarzy. - Słychać tylko kilka sekund z wystąpienia trwającego o wiele dłużej. Oszukujecie ludzi - powiedział TV2 przedstawiciel meczetu, imam Oussama El-Saadi .

Na tym jednak historia meczetu w Aarhaus się nie kończy. Na początku marca dziennikarze TV2 nagrali ukrytą kamerą gościnne wystąpienie imama z Kopenhagi, który namawia wiernych do bicia dzieci. - Drżyjcie przed Allahem, bracia i siostry. Uczcie swoje dzieci, że trzeba się modlić. Mają taki obowiązek od siódmego roku życia. A jeśli mają więcej niż dziesięć lat i odmawiają, egzekwujcie modlitwę biciem - naucza kopenhaski imam.

W serialu TV2 pokazano łącznie osiem meczetów, w których namawia się muzułmanów do przestępstw, takich jak kamienowanie, kary cielesne czy bigamia

Premier Danii reaguje na mowę nienawiści

Dokument sprowokował w Danii ożywioną dyskusję na temat radykalnych imamów. Niemal natychmiast zareagowali również politycy.

Premier Danii Lars Lokke Rasmussen zaproponował dzisiaj, po spotkaniu z przywódcami partii politycznych, plan przeciwdziałania mowie nienawiści. Rasmussen proponuje stworzenie listy zarejestrowanych "siewców nienawiści" w celu uniemożliwienia im publicznych wystąpień w Danii. Sugeruje też karanie wywrotowych wypowiedzi oraz uniemożliwianie pewnym osobom odwiedzania miejsc kultu religijnego.

Wg Rasmussena to pomoże uporać się z tymi, którzy "pod płaszczykiem religii i teologii" działają na szkodę duńskiego społeczeństwa.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: