Obama nie przyjmie Dudy na szczycie o globalnym bezpieczeństwie. "To zamierzony afront"

1. Kancelaria Prezydenta opublikowała program wizyty prezydenta w USA 2. Andrzej Duda weźmie udział w Szczycie Nuklearnym w Waszyngtonie 3. W programie nie ma spotkania z prezydentem Barackiem Obamą

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Już kilka dni temu "Newsweek" przewidywał , że do spotkania Duda-Obama nie dojdzie. "To zamierzony afront ze strony Białego Domu" - pisała gazeta, powołują się na opinie dyplomatów.

"Obama nie przyjmie Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Departament Stanu rozpatruje schłodzenie stosunków" - napisał na swoim Twitterze Eugeniusz Smolar, były szef Centrum Stosunków Międzynarodowych, ekspert od polityki międzynarodowej. - Informacja dotarła do mnie z kół dyplomatycznych - potwierdził w rozmowie z "Newsweekiem". Podkreślił też, że Polacy sami o takie spotkanie zabiegali.

Zdaniem Smolara, to "kara" od Amerykanów, którym nie podoba się, że Polska lekceważy opinię Komisji Weneckiej i blokuje prace Trybunału Konstytucyjnego.

Wizyta w bibliotece i rozmowy z Polonią

Przewidywania analityka potwierdzają się. W programie trzydniowej wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie (29 marca - 1 kwietnia) nie ma rozmowy z Barackiem Obamą. Andrzej Duda spotka się w cztery oczy tylko z prezydentami Turcji, Ukrainy i Gruzji. W planie ma też spotkania z Polonią, mediami oraz... - jak podała kancelaria - wizytę "w Bibliotece Kongresu USA i zapoznanie się z kolekcją "Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych" z 1926 r".

Szczyty bezpieczeństwa nuklearnego zainicjował w 2010 roku prezydent Barack Obama. Ich celem jest zapobieganie dostaniu się materiałów do produkcji broni jądrowej w ręce terrorystów.

A TERAZ ZOBACZ: W "Washington Post" ukazał się wywiad z Andrzejem Dudą z okazji szczytu nuklearnego. Tytuł: Czy Polska zmierza w kierunku autorytaryzmu?

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: