Orgie z żołnierzami i strzały w kierunku dziecka. Kolejne wpadki belgijskich służb [6 FAKTÓW]

Mnożą się doniesienia o błędach belgijskiej policji. Niektórzy uważają, że zamachów w Brukseli można było uniknąć, gdyby służby działały sprawnie. Prezentujemy 6 faktów, które mogą świadczyć o kryzysie w belgijskiej policji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPo zamachach w Brukseli na belgijską policję i służby spadła miażdżąca fala krytyki. W mediach zaczęły pojawiać się doniesienia o wpadkach funkcjonariuszy, którzy ignorowali istotne dane o francusko-belgijskiej siatce terrorystów, a w trakcie zatrzymań popełniali rażące błędy. Eksperci zaczęli mówić o bezradności służb i "kryzysie w Belgii".

Czym dokładnie podpali opinii publicznej belgijscy policjanci? Oto sześć faktów.

1. Odpowiedzialni za zamachy byli na liście podejrzanych o terroryzm

W środę belgijscy śledczy zidentyfikowali Ibrahima Bakaraoui i jego brata Khalida jako zamachowców samobójców odpowiedzialnych za eksplozje na lotnisku i w metrze. Okazało się, że obaj od dawna figurowali jako podejrzani na listach agencji antyterrorystycznych w USA.

To jednak nie wszystko. Jak podały belgijskie media, bracia El Bakraoui mieszkali w Brukseli i byli znani policji jako przestępcy, chociaż nie z powodu zaangażowania w działalność terrorystyczną.

W ostatnich latach obaj odsiadywali wyroki. Khalid miał pod fałszywym nazwiskiem wynajmować mieszkanie w brukselskiej dzielnicy Molebeek, gdzie w zeszły piątek doszło do strzelaniny podczas obławy na Salaha Abdeslama, domniemanego koordynatora ubiegłorocznych zamachów w Paryżu.

2. Trop policja miała już w grudniu

Już w grudniu antyterroryści mogli wyśledzić zamachowca z Paryża Salaha Abdeslama. Policjant z belgijskiego Mechelen 7 grudnia w poufnym raporcie do jednostek antyterrorystycznych policji federalnej (DR3) informował o adresie przy Rue des Quatre Vents 79 w Molebeek. To tam w ubiegły piątek zatrzymano Abdeslama. Szkopuł w tym, że raport nigdy nie został wysłany do Brukseli. Jak podaje belgijski dziennik "La Derniere Heure", policja wszczęła w tej sprawie wewnętrzne śledztwo.

W grudniu policjant z Mechelen miał uzyskać informacje, że mieszkaniec Molenbeek, Abid Aberkan, kontaktował się z terrorystą Abdeslamem. W raporcie miał się znaleźć nie tylko adres podejrzanego o zorganizowanie zamachów w Payżu, ale również inne szczegółowe dane, np. dotyczące samochodu, którym poruszał się on po Brukseli.

3. Tajemnicza kartka wypadła z nogawki terrorysty

Do kolejnej wpadki doszło już w trakcie aresztowania Salaha Abdeslama w ubiegły piątek w Molenbeek.

Na zdjęciach dokumentujących moment zatrzymania widać, jak z nogawki terrorysty wypada kartka papieru. Policja jednak ten fakt zupełnie zignorowała. A zachodnie media spekulują, że na kartce mogły się znajdować informację na temat kolejnych ataków francusko-belgijskiej siatki terrorystów.

Z nogawki terrorysty wypadła kartkaZ nogawki terrorysty wypadła kartka REUTERS TV / REUTERS / REUTERS

Podczas zatrzymania terrorysty z jego nogawki wypadła kartkaPodczas zatrzymania terrorysty z jego nogawki wypadła kartka REUTERS TV / REUTERS / REUTERS

4. Śledztwo w sprawie orgii

W listopadzie, kiedy w Brukseli trwała operacja antyterrorystyczna po paryskich zamachach, na posterunku w dzielnicy w Ganshoren miało dojść do... orgii policjantów z żołnierzami. Jak donosi dziennik "La Derniere Heure", w styczniu szef belgijskiej policji wszczął w tej sprawie śledztwo.

W "imprezie" miały brać udział dwie policjantki i ośmiu żołnierzy stacjonujących przez dwa tygodnie na posterunku w Ganshoren, niedaleko Molenbeek. W tym czasie w Brukseli obowiązywał najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego - nie działało metro, zamknięto szkoły i sklepy, a antyterroryści poszukiwali podejrzanych o organizację zamachów w Paryżu.

5. Ostrzelany przystanek

Wczoraj belgijska policja zatrzymała kolejne trzy osoby w ramach śledztwa związanego z wtorkowymi zamachami na lotnisku i w metrze. W trakcie jednej z akcji funkcjonariusze otworzyli ogień na ruchliwej ulicy i ostrzelali przystanek tramwajowy. Znajdowało się na nim dziecko, które na szczęście udało się ewakuować.

Wcześniej policja otoczyła na przystanku mężczyznę i nakazała mu zdjęcie kurtki, bo podejrzewała, że może mieć pod nią materiały wybuchowe. Podejrzany nie chciał współpracować ze służbami. Został postrzelony w nogę.

Świadkowie relacjonowali na Twitterze, że akcja była "dramatyczna", a ewakuowane dziecko to prawdopodobnie córka podejrzanego, która czekała z nim na tramwaj.

6. Służby wiedziały, że terroryści uderzą w Brukseli

"Belgijski wywiad, podobnie jak inne zachodnie agencje wywiadowcze, miał precyzyjne informacje na temat planowanych zamachów terrorystycznych w Brukseli" - napisał w środę izraelski dziennik "Haaretz" , powołując się na anonimowe źródło informacji.

Według dziennika wywiad miał z wyprzedniem wiedzieć, że terroryści z dużym prawdopodobieństwem uderzą w brukselskie lotnisko i metro. "Haaretz" twierdzi także, że zamachy zostały zaplanowane w Rakkce, stolicy Państwa Islamskiego, zatwierdzone przez jego przywódców i stamtąd koordynowane.

"Mimo tej wiedzy nie zastosowano dodatkowych środków bezpieczeństwa - nie chroniono odpowiednio miejsc, w których mogło dojść do zamachów" - konkluduje dziennik.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: