Rzepliński i Kaczyński nie lubią się od 40 lat. W 1968 służyli razem w pułku czołgów, później studiowali

1. "To pan prezes sparaliżował TK". To jedna z wielu opinii Kaczyńskiego 2. Okazuje się, że obaj panowie nie lubią się od 40 lat. "Nie ma chemii" 3. A w latach 60. służyli razem w wojsku i studiowali na jednym roku

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Trybunał jest obezwładniony przede wszystkim przez swojego prezesa, który bez najmniejszej podstawy prawnej nie dopuszcza trzech sędziów, aby orzekali... To pan prezes sparaliżował Trybunał i doprowadził do obecnego stanu. To jest jego decyzja wspierana przez opozycję - mówił kilka dni temu w Polskim Radiu Jarosław Kaczyński. To niejedyna taka wypowiedź prezesa PiS pod adresem Andrzeja Rzeplińskiego.

Czekali na rozkaz wyjazdu do Czechosłowacji

Od dojścia PiS do władzy i wojny o TK było ich całkiem sporo. A jak wiadomo Kaczyński nie przebiera w słowach. Jak się okazuje historia sporu mogła mieć swój prapoczątek jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku, co przypomniał "Super Express" za niemiecką gazetą . Obaj panowie znają się od 1968 roku, kiedy razem służyli w pułku czołgów i czekali na decyzję o wyjeździe z "bratnią pomocą" do Czechosłowacji.

W wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung", Rzepliński wyznał: "Jesteśmy na 'ty', ale nigdy nie zbliżyliśmy się do siebie. Nie ma między nami chemii".

Po służbie w Wojsku Polskim, razem studiowali na jednym roku prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Kolegą z roku obecnego prezesa TK był też brat bliźniak Jarosława - Lech Kaczyński. Przypomnijmy, że to właśnie prezydent Kaczyński powołał Andrzeja Rzeplińskiego na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

W wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung", Rzepliński przyznał, że nie miał złudzeń, że Jarosław Kaczyński zaatakuje TK. "Już rok temu byłem pewny: jeżeli Kaczyński powróci do władzy, jego pierwszym krokiem będzie interwencja przeciwko Trybunałowi" - powiedział prezes Trybunału.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zanim rozpoczniesz obchodzenie Wielkanocy, musisz rozwiązać ten quiz

 

Który apostoł wyparł się Jezusa 3 razy? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: