"FT": Polski rząd szuka firmy PR, która uratuje jego reputację na arenie międzynarodowej

1. "FT": Polski rząd nieformalnie kontaktował się z agencjami PR w Londynie 2. Zdaniem dziennika, niektórzy politycy PiS są zaniepokojeni złym wizerunkiem 3. "PR-owcy mają pomóc w odbudowie reputacji za granicą" - czytamy w "FT"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas"Polski rząd zwrócił się do zachodnich agencji Public Relations o poradę, jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" - napisał wpływowy brytyjski dziennik "Financial Times".

"Nie mają pojęcia o budowaniu wizerunku"

Zdaniem dziennikarzy PiS próbuje w ten sposób "ratować reputację po oskarżeniach o łamanie konstytucji, podważanie demokracji i odstraszanie zagranicznych inwestorów". "Polska, kojarzona do tej pory z wielkim sukcesem, serią dyplomatycznych wpadek nowego rządu wzbudziła konsternację całej Europy" - ocenia "FT".

Warszawa miała wykorzystać pośredników, w tym międzynarodowe znajomości dyrektorów spółek skarbu państwa, żeby nieformalnie skontaktować się z londyńskimi firmami PR, które specjalizują się w globalnych kryzysach komunikacyjnych. Jak powiedzieli anonimowi rozmówcy gazety, rząd PiS miał w ciągu ostatnich kilku miesięcy kilkukrotnie starać się o taką pomocą, bo "niektórzy politycy są zaniepokojeni, że PiS przegrywa wojnę komunikacyjną".

- Nie mają pojęcia o budowaniu wizerunku, nie wiedzą, jak to działa. Nie mają żadnych doświadczeń - mówi jeden z rozmówców "FT".

PiS korzysta z przykładu Orbana

"Nowa polska administracja zmaga się z masowymi protestami, rosnącym zaniepokojeniem zagranicznych inwestorów i krytyką krajów sojuszniczych. Spin doktorzy z Londynu mają pomóc w naprawie nadszarpniętej reputacji" - czytamy w dzienniku.

"FT" przypomina, że podobne kroki podjął w 2011 roku premier Węgier Victor Orban. Krytykowany za granicą za podporządkowanie mediów ośrodkowi rządowemu, zwrócił się o pomoc do międzynarodowych agencji PR.

O "lepszy PR" apelował również wicepremier Mateusz Morawiecki podczas targów inwestycyjnych w Cannes. Mówił wtedy, że potrzebna jest "koordynacja i spójne, pozytywne przesłanie dla inwestorów za granicą".

Dziennik chciał porozmawiać na temat "odbudowy wizerunku" z rzecznikiem rządu PiS. Ten jednak odmówił komentarza w tej sprawie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Podstawowe fakty o Trybunale Konstytucyjnym, które każdy obywatel powinien znać [QUIZ]

 

Kto powołuje Prezesa Trybunału Konstytucyjnego? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: