Polub i bądź na bieżąco!Śpiące niemowlaki oznaczone imionami "Ciapaty", "Szmata", "Brudas", "Pedał" i pytanie: A jeśli kiedyś nazwą tak twoje dziecko? Takie plakaty promują nową kampanię organizowaną przez inicjatywę HejtStop, we współpracy z agencją VML Poland.
"Wydawałoby się, że hejt zadomowił się w internetowej przestrzeni na dobre i nie ma na niego sposobu" - opowiada Joanna Grabarczyk ze stowarzyszenia Projekt: Polska, współorganizatorka kampanii HejtStop. "A przecież nawoływanie do nienawiści w Internecie jest przestępstwem, tak samo jak w prawdziwym świecie" - przekonuje.
Dlatego jej stowarzyszenie stworzyło proste narzędzie pozwalające użytkownikom anonimowo zgłaszać do prokuratury wszystkie przypadki mowy nienawiści. Każdy, kto natrafi na mową nienawiści, może poprzez witrynę www.hejtstop.pl wysłać link do strony z agresywną treścią. W następnym kroku prawnicy ze start-upu SzybkaPapuga.pl sprawdzą, czy faktycznie przesłana treść łamie przepisy prawa, a jeśli tak - przygotują i wyślą zgłoszenie do prokuratury.
"Naszym działaniem chcemy zachęcać wszystkich internautów do aktywnego uczestnictwa w usuwaniu krzywdzących treści z sieci" - opowiada Joanna Grabarczyk. "Razem zablokujemy obrzydliwy hejt" - dodaje.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!