Niewykluczone odwołanie Światowych Dni Młodzieży. Polska zagrożona? "Jeśli się pomodlimy..."

1. W Polsce odbędą się imprezy, na które przyjadą miliony pielgrzymów i politycy 2. Cimoszewicz: "Czy możemy czuć się bezpiecznie? Tak, jeśli się pomodlimy" 3. Szef Biura Bezpieczeństwa nie wyklucza natomiast odwołania ŚDM

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPo wczorajszych zamachach w Brukseli, w których 34 osoby zginęły, a niemal 200 zostało rannych, wrócił temat bezpieczeństwa Polski. Zwłaszcza w kontekście zbliżających się wielkimi krokami dwóch ważnych wydarzeń - szczytu NATO 7-8 lipca i Światowych Dni Młodzieży w dniach 27-31 lipca.

Polska zagrożona? "Jeśli się pomodlimy..."

Czy możemy się czuć bezpiecznie? - Jak się dobrze pomodlimy, to pewnie tak - stwierdził w rozmowie z Moniką Olejnik Włodzimierz Cimoszewicz . I dodał: - Żródeł zagrożeń nie ma w nas samych. Gdyby natomiast ocenić wartość zabezpieczeń, to po takich historiach, jak ostatnia z oponą prezydenta, kompletnie nie wierzę w jakikolwiek profesjonalizm służb.

Były premier stwierdził również, że jednym z największych problemów Polski są "ciągłe polityczne czystki w służbach". - W tej chwili występuje to w skrajnej postaci, ale nie jest to zjawisko nowe. Zbyt łatwo awansowano ludzi niedoświadczonych. Myślę tu nie tylko o warsztacie zawodowym, ale też o przetrąconych charakterach. O tym, że ludzie uczeni są konformizmu, maskowania swoich poglądów - stwierdził Cimoszewicz .

BOR do likwidacji?

Przeciwstawną opinią w rozmowie z TVN24 podzielił się Jarosław Zieliński . Poszedł nawet o krok dalej, mówiąc o... potencjalnej likwidacji Biura Ochrony Rządu. - Siatka możliwości (wobec BOR - przyp. red.) zarysowana jest począwszy od naprawy, po całkowicie skrajną możliwość zbudowania nowej instytucji - uważa wiceszef ministerstwa spraw wewnętrznych.

- Rząd nie powinien opowiadać, że zastanawia się nad rozwiązywaniem BOR albo tego typu instytucji, bo to są prezenty, które dajemy potencjalnym terrorystom - sądzi z kolei Aleksander Kwaśniewski .

ŚDM odwołane?

Czy w związku z zagrożeniami i ogromnym zainteresowaniem lipcową imprezą, w grę wchodzi odwołanie Światowych Dni Młodzieży? - Raczej się tego nie mówi, ale oczywiście niczego nie można wykluczyć. Trudno jednak założyć, że będą one odwołane - uważa Paweł Soloch , szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

I dodaje: - Radykalne zmiany przed lipcowymi wydarzeniami utrudniłyby funkcjonowanie aparatu - takiego jaki mamy teraz. Musimy się po prostu godzić na to, czym dysponujemy. Poziom zagrożenia dla Polski się nie zmienił, jest bardzo niski. Oczywiście nie zwalnia to od czujności i myślenia, że to może ulec zmianie.

"Państwo Islamskie musi być zniszczone"

Cimoszewicz zwraca też uwagę na słabości unijnych instytucji. - Zawsze przy okazji takich zamachów padają mocne słowa, ale niestety nie widać jakościowych zmian. W społeczeństwach i życiu politycznym poszczególnych krajów ten zamach może mieć duże konsekwencje. Rosnące siły prawicowe i ksenofobiczne ugrupowania mają wiatr w żagle, a strach jest bardziej powszechny - ocenia senator.

Jaka jest więc recepta na narastające w Europie zagrożenie? - Jestem przekonany, że tzw. Państwo Islamskie po prostu musi być zniszczone - apeluje Cimoszewicz i dodaje: - Ale tego nie da się zrobić dobrym słowem czy przeczekaniem, trzeba użyć siły. Jeżeli będziemy bali się wysłać tam wojsko, to Państwo Islamskie przyjdzie tutaj. Już przyszło, ale przyjdzie na większą skalę.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: